Güncel:
Emeklilikte Yaşa takılanlar...2012...Erken emeklilik diyenler...KIZGIN ADAM DÖNDÜ!..KIZGIN ADAM EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR İÇİN YAZIYOR...
Ve Kızgın Adam, emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin yeni hamlelerini anlatmak üzere eline klavyeyi aldı. Emeklilikte yaşa takılanlar...Faruk Çelik'e çok sert yazı...Kızgın Adam, emeklilikte yaşa takılanlar adına öyle bir hücuma geçti ki...Yakında...

Yeni Akit Gazetesi Yazarı Serdar Arseven'i takip etmek için resme tıklayınız.

@sarseven
İLGİLİ HABER

Serdar Arseven TRT Türk'te Emeklilikte Yaşa Takılanla'ın Sesi Oldu
03.08.2012 13:20:15

Emeklilikte Yaşa Takılanların uğradığı haksızlık ülke gündeminde. Geçtiğimiz günlerde Kanaltürk'te yayınlanan Neşter adlı programda emeklilikte yaşa takılanlar grubu mensupları ile sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, bu konuyu gündeme getirmişti. Ve bu akşam da, TRT Türk de emekllikte yaşa takılanlar ele alıdı

Emeklilikte yaşa takılanların uğradığı haksızlığı her platformda gündeme getiren, katıldığı canlı yayınlarda "erken emeklilik istiyorlar!" yaygarasını yalanlayan Yeni Akit gazetesi yazarı, Serdar Arseven, bu akşam Işın Eliçin'in hazırlayıp sunduğu Gazeteci Gözüyle adlı programda emeklilikte yaşa takılanların sesi oldu.
Haberevet'e konuşan Serdar Arseven, "Bu konu çözüme kavuşur yeter ki haklılar haklarına sahip çıksınlar, bu akşam da bizi izlesinler" demişti.

Serdar Arseven TRT Türk ekranlarından hükümete Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda çağrıda bulundu.

Yeni Akit Gazetesi Yazarı Serdar Arseven Emeklilikte Yaşa Takılanlar'la ilgili yaptığı konuşmada" Türkiye'de 5 milyon kişi bu durumdan muzdarip. Hükümetin bu sorundan muzdarip insanlara çare üretmesi lazım." dedi.

Serdar Arseven, bu konunun siyaseten de son derece önemli olduğunu belirterek, "Bu emeklilkte yaşa takılanlar Ak Parti seçmen kitlesinin büyük bölümünü oluşturuyor. Bu insanlar büyük sıkıntıda. Evine ekmek götüremeyenleri, otobüs bileti için para bulamayanları biliyorum. " diye konuştu.

Medya organlarının bu konuya uzun süre ilgi göstermediklerini ancak emeklilikte yaşa takılanlar grubu üyeleriyle birlikte gayret göstererek ilgisizliği büyük ölçüde aştıklarını belirten Serdar Arseven, bu konudaki desteğinin devam edeceğini de belirtti.

İLGİLİ HABER
Emeklilikte yaşa takılanlar...Haksızlık giderilecek mi?Sevgili okuyucumuz, gönderdiğiniz yorumlar, ekibimiz tarafından hızla değerlendirilmekte ve suç işlenmediği, genel ahlaka aykırı ifadeler kullanılmadığı takdirde hemen onaylanmaktadır. Siyasi görüş, yaklaşım farkı gibi hususlar sitemizin ilgi alanında değildir. Sitemiz, fikir özgürlüğüne yürekten bağlıdır. YORUMLARINIZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR…
HABEREVET-HABER


EMEKLİLİK İÇİN GEREKLİ PRİM GÜN SAYISI İLE HİZMET YILINI DOLDURAN , ANCAK 1999 - 2002 YILLARINDA ÇIKARTILAN KADEMELİ EMEKLİLİK YASASINDAN DOLAYI YAŞA TAKILIP EMEKLİLİĞİ HAK EDEMEYEN MAĞDURLARIN GRUBUBir mağdur “ Ben ve benim gibi birçok arkadaş işe başladığımızda erkekler için 25 kadınlar için 20 yıl çalışmakla emekli olabilecektik. Ancak 2002 yılında yapılana yasal düzenleme ile emekliliğe kalan sürelerimiz ve göz önünde tutularak emeklilik için yaş barajı da getirilerek emekli olabilmek için bu sürelerin üzerinde (benim için 7 yıl daha) çalışarak emekli olabileceğiz. Ancak her ne kadar Devlet Memuru olarak işe başlarken sözleşme imzalamıyorsak da o an için yürürlükteki mevzuata göre ve aslında bir bakıma gizli bir sözleşme ile işe başlamış oluyoruz. Bu bakımdan emeklilik için erkek arkadaşlardan 25 ve bayan arkadaşlardan 20 yılını doldurup da dava açan arkadaş olursa kazanabilir diye düşünüyorum. Ben henüz 25 yılımı doldurmadığımdan dava açamadım. Dava açan arkadaşlar var ise buraya yazarsa tüm arkadaşlar bilgi edinmiş olur.” Diye sıkıntılarını anlatacak ve çözüm üretecek yetkili arıyorlar...Yaşı bekleyenlere bir defalık emeklilik hakkı gelir mi?

CEVAP:

Emeklilikte, prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresinden başka bir de yaş şartına tabi olan 08.09.1999 gününden önce sigortalı olmuş veya işe girmiş olanlardan, iki şartı yerine getirdikleri halde emeklilik yaşını bekleyenler bir defaya mahsus emeklilik hakkı istiyorlar.

Olayın geçmişine bakacak olursak,

Çalışanların emekliliklerinin geciktirilmesi işi son dönemde ilk kez, 1987 yılında 3395 Sayılı Kanun ile Turgut ÖZAL Hükümetince emeklilikte belirli bir süre prim ödeme ve belirli bir süre sigortalı olma şartının yanında üçüncü bir şart olarak da belirli bir yaşı tamamlama şartı ile başlatılmıştı.

1992 yılında ise 3774 Sayılı Kanun ile Süleyman DEMİREL Hükümetince emeklilikte “YAŞ” şartı tamamen kaldırıldı. Kadınlar 38 ve erkekler 43 yaşında emeklilik hakkı elde etti.

Ardından, 08.09.1999 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan, DSP, MHP, ANAP Koalisyon Hükümetince TBMM’den geçirilen 4447 Sayılı Kanun ile emeklilikte “YAŞ” şartı yeniden getirildi ve eski çalışanlar için “KADEME” getirildi.

4447 Sayılı Kanun’un eski çalışanlar ile ilgili “KADEMELER”den bazıları Anayasa Mahkemesince iptal edildi ve TBMM iptal edilen bu “KADEMELER” ile ilgili yeni bir düzenleme yaptı ve 23.05.2002 tarihinden geçerli olan 4759 Sayılı Kanun 01.06.2002 günkü Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre 08.09.1999 gününden sonra işe giren erkekler 60, kadınlar 58 yaşında emekli olurlar ama daha önce işe girmiş olan kadınlar 40 ile 58, erkekler de 44 ile 60 yaşları arasında emekli olabilmektedir.

En son olarak da, Akparti döneminde 01.05.2008 günü yürürlüğe giren düzenleme ile 01.05.2008 gününden sonra işe giren kadın ve erkeklerin 65 yaşında emekli olması sistemine geçildi.

Halkın beklentisi ise;

08.09.1999 öncesinde sosyal güvenlik kapsamına girmiş ve o tarihe kadar emeklilik şartları arasında olmayan "YAŞ" şartının getirilmesiyle emeklilikleri gecikenler, bir defaya mahsus olmak üzere, emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayılarını tamamlayan sigortalılara yaş şartını beklemeksizin emeklilik hakkı verilmelidir şeklindedir. Bu gerçekleşirse yaklaşık 5 milyona yakın vatandaş erken emekli olabilecektir ki maliyeti yıllık 20 milyar liradan çoktur.

MHP tarafından TBMM’ye verilen kanun teklifi metni ise aşağıdaki gibidir.

Kanun Teklifi metni,

5510 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"506, 2925, 1479, 2926 ve 5434 sayılı Kanunlara tabi olarak 08.09.1999 günü ve öncesine çalışmaya başlamış olanlara bir defaya mahsus olmak üzere, prim ödeme gün sayısı ile sigortalılık sürelerini tamamlamış olmak kaydıyla 4447 v4 4759 sayılı Kanunlarda geçen yaş şartı aranmaksızın, ilgili kanunlardaki 08.09.1999 öncesi hükümlere göre yaşlılık ve emeklilik aylıkları talepleri halinde bağlanır. Yaşlılık ve emeklilik aylığı hesaplamaları ise 5510 sayılı Kanun ile 5434 sayılı Kanun hükümlerine göre yapılır. Bu hükme göre talep Kanun'un yürürlük tarihinden itibaren altı aydır."Emeklilikte Yaşa Takılan: Yaşlısın iş yok!..Gençsin emeklilik yok!..Emeklilikte Yaşa takılanlar...Feryad figan!.. Bizler, YASANIN, GERİYE DOĞRU, HAKSIZ BİR UYGULAMA SONUCUNDA, ciddi mağduriyet yaşamaktayız...Böyle diyor mağdur ve devam ediyor:Bizler emeklilik için, gereken sigortalık süresi ve prim gün sayısını tamamlayan, 1999 yılında çıkan (4447 nolu kanun) ve 2002’ de yasallaşan (4759 nolu kanun) ile yürürlüğe giren Kademeli Yaş mağdurlarıyız.

Bu kanunun, geriye doğru uygulanması sonucunda, kademeli... yaşa dahil edilerek, hepimizin emekliliği 3,10 yıl uzamıştır.

Halbuki 1999 yılı ve öncesi, kanun uygulamasına göre, Erkeklerde 25 yıl, Bayanlarda 20 yıl hizmet, 5.000 prim gün ödemesi, emeklilik için gerekli kural idi.

Bizler, YASANIN, GERİYE DOĞRU, HAKSIZ BİR UYGULAMA SONUCUNDA, ciddi mağduriyet yaşamaktayız.

40,45 yaş üstü insanlarız. Çoğunluğumuz işsiz ve sağlıktan da yararlanamıyoruz.Bu koşullarda, ailemize ve topluma nasıl sağlıklı ve pozitif yaklaşabiliriz.

Mevcut ortamda, yaşımızdan dolayı,-YAŞLISINIZ DEYİP, İŞE ALINMIYORUZ.

-YAŞINIZ, EMEKLİLİK İÇİN GENÇ DENİP, EMEKLİ DE EDİLMİYORUZ.Emeklilikte yaşa takılanlar grubundan bir mesaj:Ne yapacağımızı şaşırdık….

Kademeli yaş uygulaması sonucunda, emekliliği uzayan bizlerin, emekli edilmesi halinde, yerimize, yeniden, GENÇ istihdam sağlanacağını ve bu sayede işsizliği bir nebze azaltacağı düşüncesindeyiz.

Bu amaçla, Facebook‘ta yaklaşık 24.000 bin üyesi olan (sayımız her geçen gün artıyor) bir grup kurduk: EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR GRUBU

Bu davamızla ilgili, CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, emeklilik yaşının yükseltilmesi nedeniyle prim gün sayısını tamamlamalarına rağmen EMEKLİLİKTE yaşa takılanların emekli olması için yasa teklifi hazırladı.

“26.10.2011 tarih ve 84 sıra numarası ile, TBMM Başkanlığına sunulan EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR teklifİ, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na geçici bir madde eklenmesini öngörüyor. EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR teklifine göre, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlardan erkek ise adına 9 bin gün, kadın ise 7 bin 200 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası bildirilmiş olanlar; yürürlükteki yasanın hükümlerine bakılmaksızın düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde başvurmaları halinde yaşlılık aylından yaralandırılacak.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
ayhan 2 yıl önce

bizim columuz cocumuz var biz işsiz isanarız yılardır pirim odeniyor 10 yıl vurdu alhtan revamı bu isanara biz oyumuzu size verdik sayın vekiler siz ac kaldınızmı hic

Misafir Avatar
HÜLYA KORKMAZ 2 yıl önce

GERÇEKTEN ÇOK ZOR DURUMDAYIZ.bİZ AVRUPA STANDARLARINDA YAŞAMYORUZ KOŞULARIMIZDA AVRUPA STANDARTLARINDA DEĞİL.TÜRKİYEDE YAŞAM KOŞULLARI ÇOK ZOR OLDUĞUNDAN STERSTEN VE HER TÜRLÜ YAŞAM ZORLUĞUNDAN SAĞLIĞIMIZI KAYBEDİYORUN.ÇALIŞMA KOŞULLARIMIZ BİR ALMNYA YADA BİR AVRUPA ÜLKESİ GİBİ DEĞİL Kİ SAĞLIKLI VE UZUN YAŞAYALIM ŞİMDİDEN ÇÖKTÜK YAŞAM ZORLUĞUNDAN BİRDE YAŞI BEKLERSEK ÖLÜM DEMEK ZATEN HÜKÜMETİMİZDEN GERÇKTEN BU KONUDA YARDIMCI OLMALARINI VE SİZLERİN BİZE DESTEĞİNİZİ BEKLİYORUZ.

Misafir Avatar
ismail can 2 yıl önce

43 yaşında işten çıkardılar zaten 19994sene yedik bide 53 diyorlar millette uta kalmamış yazıklar olsun verdigimiz oylara 2014de görüşürüz

Misafir Avatar
nuri,tınkır 2 yıl önce

hakkımız olan emekli,liğimizi istiyoruz her yasa cet hızıyla meçli,ste nasıl geçerse emekli,li,Nkde geçer emeklilik hakkını hak edmi kişi,leri perişan edmi,yelim saygılar ilgililere duyurulur

Misafir Avatar
hüsnü dışdıbak 2 yıl önce

sayın arseven sessiz çoğunluğun sesine kulak verdiniz.teşekkürler her gelen hükümet emekliliğimizi 3 yıl geri atıyor.bu türkiye cumhuriyetinden ben ve benim gibilerin hakkını savunuyorsunuz,canı gönülden allah razı olsun.18 yaşından beri çalışıyorum yaşım 44 artık dayanacak gücüm kalmadı.artık ben ve benim gibiler içinde bir kanun çıkarın emekli olalım.sorunlarımızın altında ezildik

Misafir Avatar
MAĞDURUM 2 yıl önce

KARDEŞ 43 YASINDAYIM SİGORTA PİRİMİM DOLDU İŞSİZİM İŞ BULAMIYORUM YASTAN DOLAYI 45 YASINDA EMEKLI OLACAKTIM AMA ŞİMDİ 55 YASINDA OLACAM HÜKÜMET O ZAMAN BANA İŞ BULSUN BEN İŞ BULAMIYORUM

Misafir Avatar
talip baş 2 yıl önce

1999 önce işe girdim işten çıkarıldım kendi işyeri açtım iflas ettim 6300 gün prim ödedim verimiş hakkımızı verin yada devletim bize iş versin

Misafir Avatar
yasemin gülbay 2 yıl önce

çok teşekkürler .sesimiz olduğunuz için neticeyi alırız inşaalah ,yaşın uzaması çalışma ortamında kaliteyide düşürdü. İnsanlar artık işe gelirken bıkkın halde geliyor.kaliteninde haklar alınırsa yükseleceğini ve insanlarımızın daha mutlu olacağını düşünüyorum.

Survivor yeni sezon kanalı hangisi ?2014-2015...
Acun Ilıcalı'nın hazırlayıp sunduğu Survivor yeni sezon kanalı hangisi ?2015 Survivor hangi kanalda yayınlanacak...

Haberi Oku