Güncel:
ALİ TEZEL AĞLADI...EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR KONUSUNUN ELE ALINDIĞI PROGRAM
ALİ TEZEL; EMEKLİKTE YAŞA TAKILANLAR 5 MİLYON KİŞİ...EŞLERİYLE BİRLİKTE ON MİLYON!..BU İKTİDAR DÜŞÜRÜR, İKTİDARA GETİRİR...EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR BİRLİK OLURSA, BU İŞ HALLOLUR!..


ALİ TEZEL EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN ANAYASA MAHKEMESİNE BİREYSEL BAŞVURUYA İLİŞKİN DÜZENLEMENİN YASALLAŞMASINDAN SONRA YARGI YOLUNA BAŞVURMALARINI TAVSİYE ETTİ.


HABEREVET / COM

Erken Emeklilik, Emeklilikte Yaş Bekleyenler, Kıdem Tazminatı Yasasındaki Son Gelişmeler, Çalışanlar, Emekliler ve diğer emekçi kesimlerin cevaplarını beklediği tüm sorular, Mehmet Aydın'ın sunduğu Neşter'de...

YAKLAŞIK 5 MİLYON KİŞİLİK EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR AMAĞDURLARI NE YAPACAK?
EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR EMEKLİ OLABİLMEK İÇİN KAÇ YIL BEKLEYECEKLER?
PROGRAMA, MERAL KARADAĞ, HATİCE KARAYEL, EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARI TEMSİLEN KATILIYOR.


ALİ TEZEL:

"BÜLENT ECEVİT BAŞBAKAN'DI...BİR DÜZENLEME ÇIKTI...8 EYLÜL 1999 TARİHLİ YASA EMEKLİLİKLERE YAŞ ŞARTI GETİRİLDİ. NORMAL ŞARTLARDA 20 VEYA 25 YILDA EMEKLİ OLABİLMEK MÜMKÜNDÜ...BEN DE EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARDANIM. GEÇEN YIL EMEKLİ OLACAKTIM AMA EMEKLİLİĞİME DAHA 5 YIL VAR!.."


EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR NE YAPACAK?..

"Kadın ise 20, erkek ise 25 yılda emekli olacaklardı. Devlet dereyi geçerken birden kuralı değiştirdi...Bu kuralı tanımıyorum, dedi. Ve kademelendirdi. 'Bu yaşı doldurmazsanız size emeklilik hakkı vermeyeceğim' dedi. Konu Anayasa Mahkemesine gitti, Anayasa Mahkemesi, 'emeklilik kazanılmışsa bir haktır, hükümetler kazanılmamış bir hak konusunda bir düzenleme yapabilirler dedi ama emekli sandığını istisna koydu. İnsanlyar, bir kurala göre hareket ettiler."

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILAN MAĞDURLAR:
Emeklilikte Yaşa Takılanlar Konuştu:
"İnsanlar 20 yılda emekli olacakken, olamıyor. Benim 6 yıl daha beklemem gerekiyor. Bizler gibi insanların 40'tan sonra emeklilik elde etmeleri çok zor. Yaş şartı getirirken, bize gençsiniz diyorlar ama yaş şartını koyan devlet. Biz başvurduğumuzda, 27, 30, 35 yaş şartı koyuyorlar. Emekli olamıyoruz, iş bulamıyoruz...Eve ne götürelim...Yasanın geriye dönük işletilmesine karşıyız. Bizler 14, 18 yaşlarında işe başlayan insanlardık. Emeklilikte yaşa takılanların büyük bir bölümü parasız pulsuz, işsiz güçsüz...Paşabahçe Beykoz Cam Fabrikası'ndan 10 kişi birden atılmış bugün...Bunlar ne olacak?.."

DEVLET YÜK YÜKLEDİ
Ali Tezel: "Devlet Seve Seve Genel Sağlık Sigortası primini yükledi. Seve seve ödeyeceksin. GSS P mi yatır, faydalan. Gençsin emekli olamazsın, yaşlısın iş bulamazsın. Türkiye'ye geliyorlar Almancı, Almanya'da gidiyorsun Türksün. İşten atılıyorsun, 380 bin lira gibi bir parayı on ay veriyorlar, sonra aç kal."

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN DERTLERİNDEN BİRİ DE PRİM YATIRDIKÇA MAAŞIN DÜŞÜYOR
Ali Tezel: "Prim ödemeye devam etsen, emekli maaşın düşüyor. Sen çalış prim öde, maaşını düşüneyim...Şu an emekli olursan, tamam. Prim ödersen, 2500 lira üzerinden değil de daha az bir bedel üzerinden ödersen, maaşın düşüyor..."

BEDELLİ ASKERLİK ÇIKTI EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN HAKLARI NİÇİN VERİLMİYOR
Emeklilikte Yaşa Takılanlar, Başbakan' kadar ulaştıklarını söyledi. BBP Genel Başkanı Sayın mustafa Destici ile görüştük. Kendisi bize destek olacaklarını söyledi. Sağolsun. Bedelli askerlik çıkmaz diyorlardı, çıktı. Bizim hakkımız niçin verilmiyor...

SANATÇILARIN DURUMU NE OLACAK? ALİ TEZEL: "MESELE DUYGUSAL!.."

Emeklilikte Yaşa Takılanların ana gündem maddesi olduğu Neşter'de Ali Tezel'in "Sanatçıların sigortası yok ya da bordroları ile gerçekten aldıkları farklı" iddiasında bulunmuştu. Çocuklar Duymasın, 80'ler gibi başarılı dizilerin yapımcısı olan Birol Güven, programa telefonla bağlanarak, "Bende kimse sigortasız çalışamaz, çay içmeye bile gelemez!" diye konuştu.
Ali Tezel ise söylenene şöyle cevap verdi: "Diyelim ki Osman Girişoğlu'nun başına ışık düştü ve yaralandı. Şimdi, bu iş kazası mı değil mi? Eğer, SSK sigortalısı ise iş kazasıdır, Bağ Kur'lu ise iş kazası değildir. Maliye Bakanlığı diyor ki, bağkurlu olması lazım. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise son zamanlara kadar SGK'lı olması lazımdır diyordu sonra nedense görüş değiştirdi. Şimdi Osman Girişoğlu'nun başına birşey gelse, maaş bağlamazlar. Şimdi, sanatçı Bağ Kurlu olursa primi sanatçı ödüyor, SSK'lı olursa işveren ödüyor artı Gelir Vergisi de ödüyor işveren yani yapımcı."


Haberevet.com
Yeni Akit Gazetesi Yazarı Serdar Arseven'i takip etmek için resme tıklayınız.

@sarseven

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
Cengiz 7 ay önce

Sen daha gençsin emekli olamazsın çalış diyorlar, sonra da çok çalışmışsın primin fazla olmuş maaşını dürürdük diyorlar bu normal mi? Bunun dünyada başka bir örneği var mı?

Misafir Avatar
can bey 1 yıl önce

seçime az kaldı bugünün yarını var iktidar unutma yok saydıkların seni yok sayacak inşallah

Misafir Avatar
ahmet 1 yıl önce

BEN 03.10.1965 DOGUMLUYUM 1988 DE SSK İŞE BAŞLANGICIM VAR 7700 GÜN PRİM GÜNÜM VAR YAŞA TAKILAN BİRİDE BENİM SAYIN BAKANIM VE BAŞBAKANIM YETER ARTIK BİZLERİ DUYUN TORUN TORBA SAHİBİ OLDUK BU YAŞTAN SONRA MEZARDAMI EMEKLİ OLALIM BİZİM SESİMİZİ DUYUN ARTIK BİZ SİZİ İKTİDARA GETİRDİK
SAYGILARIMLA

Misafir Avatar
yüksel 2 yıl önce

sayın başbakanım 25 yılımı doldurdum hala prim ödüyorum ve sen ben prim ödedikçe maaşın düşüor diyosun ben şuan 44 yaşındayım 7 sene taş mı yiyeceğim

Misafir Avatar
ayhan 2 yıl önce

verilen soz geri alınmaz biz iycene sayipsiz kaldık kendi halkınız madurke haktan hukuktan bas ediliyo bizim hakımız asıl haram bu

Misafir Avatar
ayhan 2 yıl önce

bizim işbulamamızı duşunen yoki sen ac kalmısın kimin umurunda onubunu yaptını sayılar anca zam koyarlar bizi duşunmesiner bakalım secimler yaklasıyor işalah kimse memnun dil zanmasınar

Misafir Avatar
aydın 2 yıl önce

sn başbakanım eğer gerçekten allah rızası için çalışıyorsanız emeklilik hakkımızı elimizden almayın umut fakirin ekmeğidir bunu biliyorsunuz ben 44 yaşında yım emekliliğime 3.5 sene var 3 senedir işsizim dünya borcum var

Misafir Avatar
Deniz 2 yıl önce

Artık bizde hakettiğimiz emeklilik hakkını almak istiyoruz. Sesimizi devlet duysun. Biz hakkımızı istiyoruz. Lütfen maduriyetimiz giderilsin.

Nusaybin'de İnsan Zinciri Oluşturarak IŞİD...
Nusaybin'da 1 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve Seyit-der'in desteğiyle düzenlenen...

Haberi Oku