Güncel:
Emeklilikte Yaşa Takılanlar...Erken Emeklilik...Emeklilikte Yaşa Takılanların Durumu Ne olacak? Neşter'de... Canlı...

Emeklilikte Yaş Bekleyenler, Kıdem Tazminatı Yasasındaki Son Gelişmeler, Çalışanlar, Emekliler ve diğer emekçi kesimlerin cevaplarını beklediği tüm sorular, Mehmet Aydın'ın sunduğu Neşter'de...
YAKLIAŞIK 5 MİLYON KİŞİLİK EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR AMAĞDURLARI NE YAPACAK?
EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR EMEKLİ OLABİLMEK İÇİN KAÇ YIL BEKLEYECEKLER?
PROGRAMA, MERAL KARADAĞ, HATİCE KARAYEL, EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARI TEMSİLEN  KATILIYOR.
ALİ TEZEL:

"BÜLENT ECEVİT BAŞBAKAN'DI...BİR DÜZENLEME ÇIKTI...8 EYLÜL 1999 TARİHLİ YASA EMEKLİLİKLERE YAŞ ŞARTI GETİRİLDİ. NORMAL ŞARTLARDA 20 VEYA 25 YILDA EMEKLİ OLABİLMEK MÜMKÜNDÜ...BEN DE EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARDANIM. GEÇEN YIL EMEKLİ OLACAKTIM AMA EMEKLİLİĞİME DAHA 5 YIL VAR!.."

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR NE YAPACAK?..
"Kadın ise 20, erkek ise 25 yılda emekli olacaklardı. Devlet dereyi geçerken birden kuralı değiştirdi...Bu kuralı tanımıyorum, dedi. Ve kademelendirdi. 'Bu yaşı doldurmazsanız size emeklilik hakkı vermeyeceğim' dedi. Konu Anayasa Mahkemesine gitti, Anayasa Mahkemesi, 'emeklilik kazanılmışsa bir haktır, hükümetler kazanılmamış bir hak konusunda bir düzenleme yapabilirler dedi ama emekli sandığını istisna koydu. İnsanlyar, bir kurala göre hareket ettiler."
EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILAN MAĞDURLAR:
Emeklilikte Yaşa Takılanlar Konuştu:
"İnsanlar 20 yılda emekli olacakken, olamıyor. Benim 6 yıl daha beklemem gerekiyor. Bizler gibi insanların 40'tan sonra emeklilik elde etmeleri çok zor. Yaş şartı getirirken, bize gençsiniz diyorlar ama yaş şartını koyan devlet. Biz  başvurduğumuzda, 27, 30, 35 yaş şartı koyuyorlar. Emekli olamıyoruz, iş bulamıyoruz...Eve ne götürelim...Yasanın geriye dönük işletilmesine karşıyız. Bizler 14, 18 yaşlarında işe başlayan insanlardık. Emeklilikte yaşa takılanların büyük bir bölümü parasız pulsuz, işsiz güçsüz...Paşabahçe Beykoz Cam Fabrikası'ndan 10 kişi birden atılmış bugün...Bunlar ne olacak?.."

DEVLET YÜK YÜKLEDİ
Ali Tezel: "Devlet Seve Seve Genel Sağlık Sigortası primini yükledi. Seve seve ödeyeceksin. GSS P mi yatır, faydalan. Gençsin emekli olamazsın, yaşlısın iş bulamazsın. Türkiye'ye geliyorlar Almancı, Almanya'da gidiyorsun Türksün. İşten atılıyorsun, 380 bin lira gibi bir parayı on ay veriyorlar, sonra aç kal."
EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN DERTLERİNDEN BİRİ DE PRİM YATIRDIKÇA MAAŞIN DÜŞÜYOR
Ali Tezel: "Prim ödemeye devam etsen, emekli maaşın düşüyor. Sen çalış prim öde, maaşını düşüneyim...Şu an emekli olursan, tamam. Prim ödersen, 2500 lira üzerinden değil de daha az bir bedel üzerinden ödersen, maaşın düşüyor..."
BEDELLİ ASKERLİK ÇIKTI EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN HAKLARI NİÇİN VERİLMİYOR
Emeklilikte Yaşa Takılanlar, Başbakan' kadar ulaştıklarını söyledi. BBP Genel Başkanı Sayın mustafa Destici ile görüştük. Kendisi bize destek olacaklarını söyledi. Sağolsun. Bedelli askerlik çıkmaz diyorlardı, çıktı. Bizim hakkımız niçin verilmiyor...
SANATÇILARIN DURUMU NE OLACAK? ALİ TEZEL: "MESELE  DUYGUSAL!.."

Emeklilikte Yaşa Takılanların ana gündem maddesi olduğu Neşter'de Ali Tezel'in "Sanatçıların sigortası yok ya da bordroları ile gerçekten aldıkları farklı" iddiasında bulunmuştu. Çocuklar Duymasın, 80'ler gibi başarılı dizilerin yapımcısı olan Birol Güven, programa telefonla bağlanarak, "Bende kimse sigortasız çalışamaz, çay içmeye bile gelemez!" diye konuştu.
Ali Tezel ise söylenene şöyle cevap verdi: "Diyelim ki Osman Girişoğlu'nun başına ışık düştü ve yaralandı. Şimdi, bu iş kazası mı değil mi? Eğer, SSK sigortalısı ise iş kazasıdır, Bağ Kur'lu ise iş kazası değildir. Maliye Bakanlığı diyor ki, bağkurlu olması lazım. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise son zamanlara kadar SGK'lı olması lazımdır diyordu sonra nedense görüş değiştirdi. Şimdi Osman Girişoğlu'nun başına birşey gelse, maaş bağlamazlar.  Şimdi, sanatçı Bağ Kurlu olursa primi sanatçı ödüyor, SSK'lı olursa işveren ödüyor artı Gelir Vergisi de ödüyor işveren yani yapımcı."


Haberevet.com

Yeni Akit Gazetesi Yazarı Serdar Arseven'i takip etmek için resme tıklayınız.

@sarseven

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Erdoğan'ın ilk ziyaretleri belli oldu
Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk yurt dışı gezisi programı belli oldu.

Haberi Oku