Yaşam:
Gazetecilere Emeklilik Hakları Geri Veriliyor.
Star gazetesinde Ankara Kulisi'ni yazan Hüseyin Özay'ın haberine göre gazetecilerin yıpranma haklarının iadesi için yapılan girişimler kısmen de olsa başarıya ulaşırken, bir müjdeli haber de sigortasız ya da eksik bildirimli çalışan gazeteciler için geliyor.
 
YIPRANMA HAKKININ İADESİNE YEŞİL IŞIK
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın başlattığı gazetecilerin yıpranma hakkına ilişkin çalışmalar tamamlandı. Bu hakkı yeniden değerlendirmeye alan uzmanlardan oluşan komisyon, yıpranma hakkının 'kısmen' verilmesine yeşil ışık yaktı. Komisyon, sektörde çalışan tüm personelin aynı seviyede yıpranmaya maruz kalmadığını gerekçe göstererek, yıpranmadan yararlanacak kişiler için sınırlama yapılmasını istiyor. Sektör temsilcileri ise bu durumun sektörde kaosa sebep olacağını belirterek, yıpranmanın eskiden olduğu gibi tüm personele kapsaması gerektiği görüşünü savunuyor. Görüşmeler devam ediyor. Bakanlık yetkilileri, uzlaşma sağlanması halinde yasal düzenlemenin yeni yasama döneminde gerçekleştirileceğini kaydettiler.
 
Emeklilikte Yaşa Takılanlarda Bekliyor

2008 yılında kaldırılan medya çalışanların yıpranma payının tekrar verilmesi gündemde. Medya çalışanları 4 yıllık bir çaba ile bu hakları tekrar almaya çok yaklaştı.

Emeklilikte Yaşa Takılanların 1999 yılından yani haklarının ellerinden alındığı tarihten bu yana bir çok çaba göstermelerine rağmen henüz haklarına kavuşmuş değil.

Medya çalışanları Medya-İşçileri Sendikası'nın desteği ve bireysel çabaları ile ellerinden alınan emeklilik haklarını geri almaya hazırlanıyor. 

MHP'li vekil Erkan Akçay'dan da medya işçilerine destek geldi.
Erkan Akçay: "Gazetecilere Tekrar Yıpranma Payı Verilmesinin Takipçisi Olacağım" demişti.

Milletvekili Akçay, burada yaptığı konuşmada 2 Temmuz 2012 tarihinde basın mensuplarına yılda 90 gün fiili hizmet zammı verilmesine yönelik kanun teklifi verdiğini söyledi. Bu teklifle 506 ve 5434 sayılı kanunlar kapsamında daha önce fiili hizmet zammı alan ancak 5510 sayılı kanunla bu hakkı elinden alınan başta gazeteciler olmak üzere bazı mesleklerdeki çalışanların haklarının, 1 Ekim 2008 tarihine dönük olarak iade edilmesinin amaçlandığını kaydetti. Erkan Akçay, "17.07.1964 Tarih ve 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun Ek 5, 08.06.1949 Tarih ve 5434 Sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu'nun 32. maddeleri uyarınca basın çalışanlarına, çalıştığı her 360 güne karşılık 90 gün fiili hizmet süresi zammı verilmekteydi. Dolayısıyla diğer çalışanlar 25 yılda emekli olurken 20 yılını dolduran gazeteciler, 25 yıl çalışmış gibi emekli olabiliyordu. 31.05.2006 tarih ve 5510 sayılı kanunla fiili hizmet süresi zammı, 1 Ekim 2008 tarihi itibariyle kaldırılmıştır. MHP olarak buna, kanunun görüşmeleri sırasında karşı çıkmıştık ancak hükümet, itirazlarımızı dikkate almamıştı. Gazetecilerin yıpranma paylarının tekrar verilmesi için kanun teklifi verdim." dedi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, Manisa'da yerel gazetelere verdiği bir beyanatta fiili hizmet zammının geri verileceğini söylediğini hatırlatan Akçay, "Keşke Sayın Arınç, sözünün takipçisi olsaydı ve bu kanun Meclis kapanmadan çıksaydı. Böylece basın mensupları da bugün çifte bayram yapmış olurdu." şeklinde konuştu.

 
SİGORTASIZ GAZETECİLERE İNCELEME
 
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı, tekstil, inşaat, spor gibi bir çok sektörün ardından, medya sektörünü de mercek altına aldı. Medya sektöründeki kayıt dışı çalışmayı engellemeyi amaçlayan SGK, Basın İlan Kurumu ile de bilgi paylaşım protokolü imzaladı. Ayrıca bankalardan gelen bilgilerle birlikte, basın mensuplarının sigortasız çalışıp çalışmadıkları ve ücretlerinin gerçek değerden gösterilip gösterilmediği kontrol edilecek. Denetimlerde kayıt dışı çalışma tespit edilmesi halinde, medya kuruluşlarına idari para cezası verilmesi söz konusu olacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Denizli'de Çocuk İşçi Feci Şekilde Öldü
Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde 16 yaşındaki Emin Halastar, iş makinesine kapılarak feci şekilde can...

Haberi Oku