GÜNÜN MANŞETLERİ


YÖK, Bulgaristan ile denklik işlemlerini askıya aldı

YÖK, Bulgaristan ile denklik işlemlerini askıya aldı

25.07.2012 22:54:32

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Bulgaristan'da eğitim gören Türk öğrencilerin denklik işlemlerini askıya aldı. YÖK'ten yapılan açıklamada, Bulgaristan bağlantılı sahtekarlığın tahmin edilenin de ötesinde olduğu vurgulandı.

ASKIYA ALINDI

YÖK, Temmuz ayında yaptığı toplantıda, Bulgaristan'da eğitim gören öğrencilerden bazılarının yasal olmayan yollardan derslerden geçer not aldığı ve okula devam etmeden mezun olma imkanı elde ettikleri için denklik işlemlerinin askıya alındığını duyurdu. YÖK'ten yapılan açıklamada şöyle denildi: "Bulgaristan'a eğitim için giden bazı Türk öğrencilerin Bulgaristan'da diploma ders notu, şerh ve damga sahteciliği yapmakta olduklarının anlaşıldığı, söz konusu öğrencilerin sahte transkriptlerle Türkiye'deki üniversitelere yatay geçiş yaptıkları, bazı öğrencilerin yasal olmayan yollardan derslerden geçer not aldığı, okula devam etmeden mezun olma imkanı elde ettikleri, sahtekarlığın boyutlarının tahmin edilenin de ötesinde olduğu ve örgütlü bir biçimde yapıldığının gerek öğrencilerle yapılan görüşmelerden gerek tercüme-danışmanlık büroları gibi öğrencilerle yakın temas içinde bulunanlardan alınan bilgilerden anlaşıldığı Dışişleri Bakanlığı'nca bildirilmiştir."

YÖK'ün 5 Temmuz'da yaptığı toplantıda Bulgaristan'daki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların denklik işlemleri ile Türkiye ve KKTC'deki üniversitelere yapılacak yatay geçişlerin Bulgaristan makamlarıyla bu konuda sürdürülmekte olan müzakereler tamamlanıncaya kadar askıya alınması kararlaştırdı.


"BAŞVURUDA BULUNMAYIN"

Açıklamada, Bulgaristan'daki yükseköğretim kurumlarından mezun olan kişilerin denklik başvurusunda ya da buradaki üniversitelerin tanınıp tanınmadığına ilişkin belge talebinde bulunmamaları istendi. Bu tarihten önce denklik işlemleri tamamlanan kişilere ait evrakı ise yeni bir duyuru yapılıncaya kadar başvuru sahibine iade edilmeksizin YÖK'te muhafaza edilecek.

Etiketler : YÖK, Bulgaristan, Üniversite, Denklik

YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYIN

Bu yazıya yapılan yorumlar

tolga / istanbul
06 Ağustos 2012 Pazartesi - 01:48

Ben varna teknik üniversitesinde okuyorum şuanki oldugumuz durumdan gerçekten memnum değilim..resmen kandırılarak bulgaristanda üniversite hayatına başladık..2008 de başladıgımız zamanlarda drek milli eğitim bakandıgından gelen yazıda bulgaristandan mezun olan öğrencilere denklik var ibaresi geçmektedir ve bu belge bende mevcuttur !

En azından denklik sınavına girerek zaten kimin haklı veya hakız olarak derslerden geçitği anlışılacaktır...

DENKLİK SINAVININ TEKRAR YÜRÜRLÜĞE GİRMESİNİ İSTİYORUZ..

VİDEO GALERİ


SİTE YAZARLARI

FOTO GALERİ

ALINTI YAZARLAR