Güncel:
Yeni Kıdem Tazminatı Kanunu! Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?
Babacan, Türkiye Bankalar Birliği’nin 55. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, bireysel emeklilikle ilgili düzenlemenin geçen salı günü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildiğini, bunun Genel Kurul gündeminde olduğunu, sigortacılıkla ilgili yeni uygulamalar başlatacaklarını hatırlattı.

Mevduatta uzun vadeyi teşvikle ilgili yasal düzenlemenin muhtemelen bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşüleceğini ifade eden Babacan, böylelikle hükümetin, kısa vadeli mevduat ile uzun vadeli mevduat arasında stopajı farklılaştırabilecek yasal zemini oluşturacağını söyledi.

İşgücü piyasası reformlarının da önemli olacağını vurgulayan Babacan, bu reformların içinde özellikle kıdem tazminatının artık toplu ödenen bir rakam olmaktan çıkacağını anımsatarak, şöyle konuştu: ”Bir kıdem tazminatı fonu oluşturulacak. Fon içinde herkesin kendi hesabı ayrı ayrı tutulacak. Tüm çalışanların kendi şahsı adına açılmış bir hesapta kıdem tazminatı birikecek. Bunun tasarruf oranlarına faydası olacaktır. Şu anda işverenin bilançosunda işverenin bir yükümlülüğü olarak birikiyor. Hatta bilançosunda kimi gösteriyor, kimi göstermiyor. Orada kalıyor. Ama bu çalışanın bir hakkı olarak hesabına yatırıldığında, büyük ihtimalle bireysel emeklilik sistemi üzerinden çalışacak, tasarruf oranlarının artmasında faydalı olacak diye düşünüyoruz.”

-Tahkim Merkezi ve ihtisas mahkemeleri-

Yargı reformunun da son derece önemli olduğunun altını çizen Babacan, İstanbul Tahkim Merkezi ile ilgili düzenlemeyi TBMM’ye gönderdiklerini, bu sayede tüm ticari uyuşmazlıkların önlenmesiyle ilgili bir sistem getirileceğini, ayrıca finans alanında ihtisas mahkemeleri kuracaklarını hatırlattı.

Başbakan Yardımcısı Babacan, İstanbul’un uluslararası bir finans merkezi olmasında ihtisas mahkemelerinin çok önemli fonksiyon üsteleneceğini belirterek, ”Kendi kolluk gücü olan, kendi yaptırım mekanizmaları olan, finans sektörünün tüm hassasiyetlerini bilen, konuyu derinlemesine anlayan, böylece hızlı, güvenilir ve tutarlı kararlar üreten mahkemeler... Varmak istediğimiz nokta bu” diye konuştu.?

-Yeni Türk Ticaret Kanunu-

Yeni Türk Ticaret Kanunu’na da değinen Babacan, maddelerdeki değişikliklerin tamamlanması halinde 1 Temmuz’da yürürlüğe gireceğini anımsattı.?

Kanunda en az 40-50 maddede değişiklik olacak gibi göründüğüne dikkati çeken Babacan, şöyle devam etti: ”Burada uygulama, Türk ticaret hayatının önünü açmak önemli. Bir anlamda uluslararası standartlarda güvenilen bir şirketler hukukunun oluşması gerekiyor. Eğer kurumlar arasındaki mutabakatı sağlayabilirsek, bu çalışmayı tamamlayabilirsek değişiklik paketini, Meclis’e gönderip, düzenlemeleri yapıp 1 Temmuz’dan itibaren değişikliklerle beraber yürürlüğe girmesini istiyoruz. Ama Kanun, mevcut haliyle 1 Temmuz’da yürürlüğe girmemeli diye düşünüyoruz. Çok ciddi sakıncaları beraberinde getiriyor. Çünkü öyle maddeler var ki uygulaması ticaret hayatında çok önemli sıkıntıları beraberinde getirebilir.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
ARZU 2 yıl önce

ÇÜNKÜ DEVLET İŞ ADAMLARINDAN YANA.İŞÇİYİ EZMEK İSTİYORLAR.EĞER BU YASA ÇIKARSA ZATEN BUNU BAŞARMIŞ OLACAKLAR. YAZIK ÇALIŞANLARIMIZA, YAZIK BİZE....

Misafir Avatar
gokhan 2 yıl önce

bem anlamdığım neden böyle işciyi zor durmda bırakyolar işten

Misafir Avatar
caner 2 yıl önce

yani olan her zaman garibana oluyor tabi yaa millet vekillerinin hepsi iş veren sonuçta kendilerine yaramasa bu yasa hemen kabul ederlermiydi acaba onuda düşünmek lazım

Misafir Avatar
2 yıl önce

İNSANLAR NİÇİN UZUN SÜRELİ AYNI İŞYERLERİNDE ÇALIŞIYORLAR. HİÇ SORULDUMU. İŞİNDEN MENNUN OLMASAN BİLE KIDEM TANZİMATIM VAR DEYİP ÇALIŞMAYA ÇALIŞIYOSUN. BU DEVLETİ ANLAMIYORUM YA. ZATEN ASGARİ ÜCRETTE ÇALIŞIYOSUN. ONLAR GİBİ MİLYAR ALMIYORUZ. ÜSTÜNE KİRADA OTURUYOZ. SANKŞ HAYAT ÇOK UCUZMUŞ GİBİ TANZİMAT HAKKIMIZI ELİMİZDEN ALIYOR.

Necdet Paşa:2 bin yıllık bu şerefli formaya...
Genelkurmay Başkanı Necdet Özel bugün KKK Balıkesir Astsubay MYO'dan mezun olan astsubayların diploma törenine...

Haberi Oku