Eğitim:
Yeni 12 Yıllık zorunlu eğitim 4+4+4 Eğitim Sistemi Nedir?...
Peki 4+4+4 Eğitim Sisteminin İçeriği Ne Olacak?

12 yıl kademeli eğitim TBMM'ye sunulduğu günden bu yana büyük kafa karışıklıklarına ve tartışmalara yol açtı. Teklifin komisyon görüşmeleri sürerken yaşanan son gelişmeler, soru işaretlerini boyutlandırdı. 4+4+4 Eğitim Sistemine ilişkin tüm ayrıntılar

Eğitim sisteminde köklü değişiklikler öngören 4+4+4 yasa teklifi TBMM Eğitim Komisyonu'ndan büyük kavgalarla geçti. Peki, 4+4+4 sistemi neden büyük tartışmalar yarattı? 4+4+4 sistemi neler getiriyor? İşte 4+4+4'ün tüm detayları...

Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran ve 4+4+4 adı verilen yasa teklifi TBMM Eğitim Komisyonu'nda kabul edildi. Kavgalarla kabul edilen 4+4+4 sistemi neler getiriyor? 4+4+4 sistemiyle neler değişecek, sistemin içeriği nedir?

Ak Parti tarafından hazırlanan kesintisiz 8 yıllık eğitimi 4+4+4 modelinde 12 yılda kademelendiren eğitim teklifi, TBMM 'ye sunulduğu günden bu yana büyük kafa karışıklıklarına ve tartışmalara yol açtı. Teklifin komisyon görüşmeleri sürerken yaşanan gelişmeler, soru işaretlerini daha da boyutlandırdı. Teklifin verildiği günden bu yana yaşanan, kafa karışıklığı ve belirsizler yaratan gelişmeler şöyle:


İLKOKUL VE ORTAOKUL GELİYOR

Teklifte "ilköğretim kurumlarının ilköğretim birinci kademe ve ilköğretim ikinci kademe" olarak ifade edildiği madde de değiştirildi. İlkokul ve ortaokul toplum tarafından daha iyi bilindiği için kademe yerine ilkokul ve ortaokul ifadeleri getirildi. Aynı maddede, "İlköğretim ikinci kademe okulları, ilköğretim birinci kademe okullarıyla veya ortaöğretim kurumlarıyla birlikte de kurulabilir" deniliyordu. Ancak bu düzenleme, "ilköğretim 1'inci sınıf ile 8'inci sınıf öğrencilerinin birlikte eğitim görmesinin sakıncalarından bahsedilirken ilkokul öğrencileri ile lise öğrencilerinin birlikte eğitim görmesi ne kadar sağlıklı olur" eleştirisine neden olunca, söz konusu madde "imkan ve şartlara göre ortaokullar, ilkokullarla veya liselerle birlikte de kurulabilir" şeklinde değiştirildi.

ÜNİVERSİTEYE MADDİ DESTEĞE VERGİ İNDİRİMİ

Teklife üniversitelere yapılacak eğitim yardımları ile ilgili de yeni bir madde eklendi. Buna göre, devlet üniversitelerinin faaliyetlerinin devam ettirilmesi ve desteklenmesi amacıyla kurulan ve fiilen bu çerçevede faaliyette bulunan vakıflardan; Bakanlar Kurulu'nca vergi muafiyeti tanınanlara makbuz karşılığında yapılan bağışların da devlet üniversitelerine ve ileri teknoloji enstitülerine yapılan bağışlarda olduğu gibi gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri tarafından beyannamelerinde bildirdikleri gelirlerden ve kurum kazançlarından indirilmesi sağlanacak.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM:
Milli Eğitim Bakanlığı 'nın üzerinde uzun süredir çalıştığı, uluslararası fonlarla da desteklenen, 2014 'te zorunlu olacağı belirtilen okulöncesi eğitim, teklifte yer almadı. Bu konudaki eleştirilerden sonra, zorunlu okulöncesi eğitimin komisyon aşamasında teklife ekleneceği kulislerde konuşuldu. Ancak alt komisyonda bu yönde hiçbir düzenleme yapılmadı.

ORTAOKUL KARMAŞASI:
Teklifin 2. maddesi ile “ilköğretim” sisteminin değiştirilmesi öngörüldü. Teklif maddesinde, “İlköğretim okulunun kademeleri şunlardır: Dört yıl süreli ilköğretim birinci kademe. Dört yıl süreli ilköğretim ikinci kademe” denildi. İlk etapta, 8 yıllık kesintisiz eğitime devam edildiği, ortaokulların açılmayacağı belirtildi. Bu da teklif için 8+4 nitelemesi yapılmasına yol açtı. Ancak Ak Parti tarafından verilen, komisyondan kabul edilen önergeyle 1997 'de kesintisiz eğitimin başlamasıyla sona eren “ortaokul” uygulaması geri döndü. Önergede, “İlköğretim; 1. maddede belirtilen amacı gerçekleştirmek için kurulmuş 4 yıl süreli ve zorunlu ilokul ile dört yıl süreli ve zorunlu ortaokuldan oluşan bir Milli Eğitim ve Öğretim Kurumudur” denildi.

İMAM HATİPLERİN ORTA KISMI MUAMMASI:

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, teklifin imam hatipleri nasıl etkilediği, imam hatiplerin orta kısmının açılıp açılmayacağı konusunda, “Bu yapı içinde isteyen çocuk din derslerini ağırlıklı olarak seçerek imam hatip okulunun orta kısmı gibi okuyup lisesine devam edebilir” dedi. TBMM Milli Eğitim Komisyonu Sözcüsü Işık da “İHL orta kısmı açılmıyor bu teklifle. Seçmeli dersler seti oluşturuyoruz” diye konuştu. Ancak Dinçer, dün katıldığı televizyon programında, “Düzenlemeyle imam hatip okullarının orta kısmı isteyen öğrenciler için açık hale gelecek. Ama bu düzenleme sadece imam hatipliler için olmayacak. İmam hatip okulları orta kısmında neden eğitim vermesinler?” diyerek, imam hatiplerin de orta okulunun olabileceği mesajı verdi.

AÇIKÖĞRETİMDE GERİ ADIM:
Teklifle ilgili ilk büyük tartışma, ilk kademe olan 4. sınıftan sonra, açıköğretim okullarına geçiş yapılabileceği düzenlemesi nedeniyle yaşandı. Kız çocuklarının bu nedenle okuldan alınacağı kampanyaları başta TÜSİAD olmak üzere birçok sivil toplum örgütünce de desteklendi. Alt komisyonda yapılan bu düzenleme, daha sonra tekliften çıkartıldı. Açıköğretim okullarına geçişin, ikinci kademeden yani 8. sınıftan sonra mümkün olacağı düzenlendi.

SON KARIŞIKLIK YAŞ KONUSUNDA:
Teklifle ilgili son karışıklık yaş konusunda çıktı. Teklifin 7. maddesinde, “Mecburi ilköğretim çağı 6-13 yaş grubundaki çocukları kapsar. Bu çağ çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın eylül ayı sonunda başlar” ifadesi yer alıyor.
Gerekçede de “Halen ülkemizde zorunlu eğitime başlama yaşı 6 yaşını bitirip 7 yaşına girdiği şekilde uygulanmaktadır. 72 ayını dolduran çocuklar zorunlu ilköğretim 1. sınıfa başlamaktadır.
Madde değişikliği ile zorunlu eğitim yaşının 1 yıl öne alınması ve 60-72 ay arası 6 yaşındaki çocukların zorunlu eğitim kapmasına alınması amaçlanmıştır” denildi. Bu ifade, okula başlama yaşının 1 yıl düştüğü olarak yorumlandı. Dinçer de dün, eğitim yaşını bir yıl düşürdüklerini söyledi.

Mevcut sistem
MEB 'in halen uyguladığı mevcut sisteme göre de çocuk, 5 yaşını doldurduğu yılın eylül ayında 6 yaşında okula başlıyor. Ancak bu yaş, “72. ayını doldurduğu yılın eylül ayı” olarak tanımlanıyor.

Komisyonun dünkü görüşmeleri başlarken ise daha önce “çocukların 1 yıl erken okula başlamalarını sağlayacağı” belirtilen 60-72 ay düzenlemesinin geri çekileceği konuşuldu.

Bana 3 ülke göstersinler değiştiririm
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer NTV 'de katıldığı bir programda, kesintisiz eğitimi 4+4+4 modelinde 12 yılda kademelendiren yasa teklifinin 28 Şubat 'ın rövanşı olmadığını söyledi. Dinçer, “12 yıldan vazgeçtik 8 yıllık kesintisiz eğitimin olduğu üç ülke göstersinler yine kararımızı hükümet olarak gözden geçirelim. İrlanda ve Yeni Zelanda 'da var -nasıl olduğunu bilmiyorum ama- onların dışında hiçbir ülkede 6 yıldan daha uzun süreli kesintisiz eğitim yok” dedi.

Açıklamalardan sonra belirsizlik

Tartışmalar sürerken, Başbakan Erdoğan, okula başlama yaşının erkene çekilmesini savunan bir açıklama yaptı. Milli Eğitim Bakanı Dinçer de “Kanunumuzda çocukların eğitime başlama yaşı '6 yaş-14 yaş 'diye gözüküyor. 6 yaşı da tarif ederken parantez içerisinde '5 yaşı doldurduğu eylül ayından itibaren 6 yaşına girdiğinde başlar 'diye ifade ediyor. Ama Milli Eğitim Bakanlığı 'nın uygulaması, 6 yaşı eylül ayında doldurduktan sonra 7 yaşından gün almaya başladığında şeklinde.

Geri adım mı atılıyor?

Bu açıklamalardan sonra, Ak Parti 'nin okula başlama yaşını düşüreceği belirtilen düzenlemeyi değiştirmek için vereceği önergeden vazgeçtiği yorumları yapıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Öğretmenlik branş sıralama robotu 2014 Öğretmen...
2014 KPSS sıralama robotu. KPSS alan sıralama robotu. KPSS Lisans sınavına giren milyonlarca memur adayı...

Haberi Oku