Güncel:
İntibak Yasasında Son Durum: Çelik, İntibak için 2000 öncesine dikkat çekti
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İntibak için 2000 öncesini işaret etti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur'da intibakı gerektiren bir durumun söz konusu olmadığını söyledi, 2000 öncesine dikkat çekti.


TBMM Genel Kurulunda, emekli aylıklarında intibakı sağlayan yasa tasarısı üzerindeki görüşmelerde Hükümet adına konuşan Çelik, sosyal güvenlik reformunun artık gerçekleştiğini, bunun ana parametreleri ile oynamamak gerektiğini söyledi. Çelik, ''Ne kadar prim ödüyorsanız o kadar emekli aylığı almak durumundasınız'' dedi.

Emekli Sandığında intibakı gerektirecek bir durum olmadığını belirten Çelik, çünkü burada gösterge ve katsayı çerçevesinde aylık bağlama esasının söz konusu olduğunu, dolayısıyla yıllar arasında bir fark bulunmadığını ifade etti.

Çelik, şöyle devam etti:

''Bağ-Kur'da da basamak söz konusu. Basamaklar nedeniyle ödediklerinizin gereğini alıyorsunuz. Bu nedenle Emekli Sandığı ve Bağ-Kur'da intibakı gerektiren bir durum söz konusu değil.

Geriye eski SSK kalıyor. Bu düzenlemede haksızlık, eksiklik vardı. 2000 öncesinde siyasiler bu sistemle son derece uğraşmış ve sistemi bozmuşlar. Seyyanen zamlarla eşitsizlik derinleşmiş. 2000 yılı öncesinde sistemin bozulmasından kaynaklanan, sistemin itiraza neden olan konularını 2008'e uyarlama çalışması yapıyoruz şimdi.''

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, emekli aylıklarına ilişkin sözlerine de değinen Çelik, ''Sayın Arınç'ın dediği, 'yüzde 75 gelişme payını 2000 öncesi emeklilerine veriyoruz.' Medyaya nasıl yansıdı bilmiyorum. Medyanın algılamasında da sıkıntı olabilir. Yüzde 75 gelişme hızından, 2000 öncesi emeklilere pay vermedir bu'' diye konuştu.

İntibak düzenlemesinin emeklilere nasıl yansıyacağı hakkında da bilgi veren Çelik, şöyle devam etti:

''Üst göstergeden emekli olanlardan 3600 gün pirim ödeyen emeklimizin aylığına 118, 5000 gün pirim ödeyen emeklimizin aylığına 149,5, 6000 bin gün pirim ödeyen emeklimizin aylığına 174, 74000 gün pirim ödeyen emeklimizin aylığına 212, 9000 bin gün pirim ödeyen emeklimizin aylığına 247, bunun üzerinde pirim ödeyen emeklimizin aylığına 339 liraya kadar yansıyacak.

Bakan Çelik, kanunun 2013 yılında yürürlüğe girecek olmasına yönelik eleştirileri yanıtlarken, ''Bunun teknik gerekçelerini anlatmıştım. Hükümet programında 'kademeli olarak 2011, 2012, 2013, 2014 ve 2015 yıllarında ödeyeceğiz' dedik. 557 trilyon 2012 bütçemize koyduk. Ama Sayın Başbakanımız emekten, emekçiden, memurdan, işçi ve çiftçiden yanadır. '2013 yılında verilsin' dedi. Bu düzenlemeyi böyle yapıyoruz'' dedi.

Tasarının kabul edilip yasalaşmasından sonra TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, 6 Mart Salı günü saat 15.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı.


Etiketler: İntibak yasa son durum meclis tbmm emeklilik İntibak düzenlemesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
HÜSEYİN BİR 2 yıl önce

Bağkurda basamak olduğundan basamaklar arasinda ve2002yılının ne hikmetse üç ayin dışında emekli olanlarda maaşlar çokmu adil sorarım örnek:2008de 16.basamak 698 tl 12. basamakla ayni maaş alıyorum.SSK lı olup bağkura 12. basamaktan girdim 12yıl sonra16. basamaktan emekli oldum 12.bsamakla ayni maaşı alıyorum.Prim öderken 300kat fark var şimdi bu fark dahada kötümser olaçak olan bize kimin umurunda

Misafir Avatar
orhan paşolar 2 yıl önce

2000 senesinde emekliolanlar ne yapacak

Misafir Avatar
AHMET 3 yıl önce

bazılarına verirsin verirsin doymazlar.millet vekilleri doymaz brokltlar doymaz şimdi birde emekliler çıktı doymamaya .peki hic alamıyan emekli gününü yılını tamamlamış devlet adaletliya hakkını elinden almış onlar ne yapsın.bu hakları elinden alınan kişileri çok seven çlışma bakanı var.adaletli bir bakan.her gün bu insanların betdugasını nasıl alırım diye olumsuz açıklma yapar.cünkü seviyorya bu insanları adalet doluya bakanımız.

Misafir Avatar
fuat usluoğlu 3 yıl önce

2003 yılında emekli olan ve29 yil kesintisız 10500 gün pirim yattıranla .bu gün aynı emsal kişi emekli olursa aralarında yüzde yüz fark var büyük haksızlıktır. iyi hesaplamak lazım. 2ncisi.emekli maaşı yetmediğınden kendine dukkan acmış nicin acmıiş ya cocuğun okutiyor ya nufusu fazladır veya borclanmış kiseye muhtac olmassın diye .devlete bütün vergısini ödiyor gerekirsede işci calıitıriyor. bir de bağ kur katkı pirimi krsiliyor her ay 250 300 tl kesiliyor.bu adelet deyildır . bari yılda ıntibak yapılırken kesilen pirimin hesabını yapı osene emekli olan bir işci kadaR.VERİLSİN

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ikametgah ilmuhaberi...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün bazı açıklamalarda bulundu.Erdoğan yaptığı açıklamada ikamet...

Haberi Oku