Güncel:
Ankara'da lapa lapa kar yağışı alarmı
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden verilen bilgi doğrultusunda Başkent'te bu gece başlaması ve yarın da etkili olması beklenen kar yağışına karşı her türlü önlemi aldı.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı'nın tüm ekipleriyle kent trafiğinin aksamaması için çalışmalarını sürdürdüğünü belirten yetkililer, karla mücadele araçları (unimog) Başkent'in 55 farklı noktasında bekletilirken, gerektiğinde kar küreme ve tuzlama çalışması yapılacağını söylediler. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı yetkilileri, bu gece kar ve buzlanma tehlikesine karşı ana cadde ve bulvarlarda kar küreme çalışması yapılacağını kaydettiler. Yetkililer, kimsenin mağdur

olmaması için gerekli önlemlerin alındığını, vatandaşların da aşınmış lastik ve zincirsiz araç ile trafiğe çıkmamaları gerektiğini belirterek, "Zorunlu olmadıkça kar ve buzlanmanın olduğu günlerde özel araçlar yerine toplu taşıma araçları tercih edilmelidir" dediler.

Kar ve buzla mücadele araçlarını hava koşullarına göre değişik bekleme noktalarında hazır bulundurduklarını kaydeden yetkililer, araçların Havaalanı Yolu Hasköy, Kepekli Konya Yolu, Eskişehir Yolu, Samsun Yolu, İstanbul Yolu, Cinnah Caddesi, Atatürk Bulvarı,Turan Güneş Bulvarı, Yenimahalle Þentepe, Keçiören ve Mamak'ta bekleme yaptıklarını söylediler. Yetkililer, ekip ve ekipmanların Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğunda olan ana cadde ve bulvarlar ile otobüs ring yolları ve genişliği 12 metreden

büyük sokaklar ile kaldırımları da olası kar ve buzdan temizleyeceklerini belirttiler.

Aniden bastıran kar zor anlar yaşattı


Bursa'da öğle saatlerinde bastıran kar yağışı, hayatı olumsuz etkiledi. Trafikteki sürücüler zor anlar yaşadı.


Þehir merkezinde öğleden sonra etkili olan kar yağışı, araç sürücülerine ve vatandaşlara zor anlar yaşattı. Vatandaşlar yolda yürümekte zorlanırken, araçlar trafikte güçlükle ilerledi. Yolların karla kaplanmasının ardından belediye otobüsleri de dahil olmak üzere araçlar güçlükle ilerleyebildi. Bilhassa Uludağ'nın yamaçlarındaki mahallerde sürücüler zor anlar yaşadı. Yokuşlarda belediye otobüsleri kayarken, vatandaşlar evlerine yürüyerek gitmek zorunda kaldı.


Þehir trafiğinde güçlükle ilerleyen sürücüler, çareyi araçlarına zincir takmakta buldu. Yolda kalan araçları vatandaşlar iterek yolu açtı. Bazı vatandaşlar ve çocuklar ise kar topu oynayarak karın tadını çıkardı. Þehirde halen kar yağışı devam ediyor.


BOLU DAÐI’NDA ULAÞIMDA TİPİ ve KAR ENGELİ


Bolu Dağı’nda akşam saatlerinde etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşım adeta felç oldu İstanbul ile Ankara arasında önemli geçiş güzergahı olan Bolu Dağı’nda yoğun kar yağışı başladı. Aniden bastıran kar yağışına tipi de eklenince trafik adeta felç oldu. D-100 Karayolu’nun Bolu Dağı kesiminde zemin karla kaplanırken, sürücüler trafikte ilerlemekte güçlük çekti. Tipi nedeniyle çok sayıda araç yolda yavaş ilerlemek zorunda kalırken, karayolları ekipleri de zemindeki karları temizlemek için kürüme çalışmalarına başladı. Hava sıcaklığının eksi derecelere kadar düşmesi nedeniyle de zeminde
buzlanma tehlikesi olurken, polis ekipleri zincirsiz araçların Bolu Dağı istikametine geçişine izin verilmiyor


İstanbul'a lapa lapa karİstanbul'da her iki yakada yüksek kesimlerde kar yağışı başladı.

Yapılan uyarıların ardından beklenen kar bugün İstanbul'a yağdı. Yeni yılın ilk karı öğle saatlerine doğru kentin yüksek kesimlerinde etkisini göstermeye başladı. Anadolu yakasında Çamlıca, Sultanbeyli, Beykoz gibi bazı yerlerde karın lapa lapa yağdığı görüldü.

Kara en çok sevinen yine çocuklar oldu. Sokakta lapa lapa kar yağdığını gören çocuklar büyük bir sevinç yaşadı.İstanbul'da yağan karın en çok etkisin gösterdiği yer Hadımköy oldu. Öğle saatlerinde etkisin artıran kar yağışı sırasında ortaya çıkan görüntüler Doğu illerini aratmadı. Lapa lapa yağan kar, şiddetli rüzgarın etkisiyle adeta tipiye dönüştü. Kar yağışı nedeniyle TEM sürücüler zor anlar yaşıyor. Göz gözü görmediği bölgede yerlerde kısa sürede beyaza büründü.ÇORLU BEYAZA BÜRÜNDÜ


Hava sıcaklığının 3 dereceye düştüğü Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'nde sabah erken saatlerde yağmur yağışı başladı. Kısa süren yağmur yağışı yerini kar yağışına bıraktı. Sabah işe gitmek için evden çıkan vatandaşlar kar yağışına hazırlıksız yakalandı. Kısa sürede hızını arttıran yağış nedeniyle çatılar ve araçların üzeri beyaza büründü. Karın yağmasını fırsat bilen bazı vatandaşlar ise hatıra fotoğrafı çektirdi. Bazı cadde ve sokaklarda ise buzlanmalar meydana gelmesi üzerine Çorlu Belediye ekipleri tuzlama çalışmalarına başladı.Çorlu TEM otoyolunda tipi şeklinde yağan kar trafikte seyreden sürücülere zor anlar yaşattı. Polis ekipleri kar yağışı nedeniyle sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyardı. Meteoroloji yetkilileri yağışın belirli aralıklarla devam edeceğini belirtti.

KEÞAN'A BEYAZ ÖRTÜ


Edirne’nin Keşan İlçesi’nde sabah saatlerinde başlayan kar yağışı etkisini arttırınca ilçe beyaza büründü. Yoğun kar yağışı nedeniyle sabah işe gitmeye çalışanlar ve sürücüler zor anlar yaşadı. Yağışlı havanın etkisine giren ilçede hava sıcaklığı yağışla birlikte düşerken, Keşan Belediyesi ve karayolları ekipleri olası buzlanmalara karşı çalışma yapmak için hazır bekletiliyor.

ULUDAÐ'DA KAR YAÐIÞI 165 SANTİMETREYE ULAÞTI

Uludağ Meteoroloji İstasyonundan alınan bilgiye göre, hafta sonunda etkili olan yağışla birlikte kar kalınlığının 165 santimetre olarak ölçüldüğü kaydedildi.

Gündüz sıcaklığının eksi 4-5, gece sıcaklığının ise eksi 6 derece civarında olacağı Oteller Bölgesi'nde kar yağışının bugün ve yarın devam edeceği belirtildi.

METEOROJİ'DEN KUVVETLİ KAR YAÐIÞI UYARISIMeteoroloji Genel Müdürlüğü'nden ypılan açıklamada, bugün akşam saatlerine kadar Bursa, Bilecik, Kütahya ve Balıkesir'in doğu ilçelerinde kuvvetli kar yağışı, gece saatlerinde de Antalya'nın doğu ilçelerinde kuvvetli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağış beklendiği belirtildi.Yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara, Ege, Akdeniz, Batı Karadeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı ile akşam saatlerinden sonra İç Anadolu'nun kuzeybatısı (Ankara, Çankırı, Eskişehir, Kırıkkale), gece saatlerinde Orta Karadeniz, Kırşehir ve Yozgat çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyılar ile Güneydoğu Anadolu bölgesine yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Yağışların öğleden sonra ve akşam saatlerinde Bursa, Bilecik, Kütahya ve Balıkesir’in doğu ilçelerinde, akşam ve gece saatlerinde de Antalya'nın doğu ilçelerinde (Alanya, Manavgat, Gazipaşa ve İbradı) kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde Trakya ile iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.Yağışla birlikte kuzeybatı kesimlerde 3 ila 5 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.Genellikle güney ve güneybatı, Marmara ile zamanla kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Facia ile biten eğlence!
Günün en acı haberi Adana'nın Seyhan ilçesinden geldi. Dün gece dışarı çıkan 4 arkadaş sabaha karşı...

Haberi Oku