Güncel:
Emeklilikte Yaşa Takılanlar…Hak-İş devrede!..

Haber Evet Özel / Berat Erkök

Ankara Dedeman Otel’de basın mensupları ile bir araya gelerek 2011 yılının değerlendirmesini yapan Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, başta çalışma hayatına yönelik düzenlemeler ve yeni Anayasa çalışmalarına katkıları olmak üzere çeşitli konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Arslan, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” meselesine ilişkin çarpıcı açıklamasını ise haberevet’in konuyu gündeme getirmesi üzerine yaptı.

Çok sayıda gazetecinin katıldığı basınla buluşma yemeğinde, Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak bilinen milyonlarca vatandaşın uğradıkları haksızlığı dile getiren haberevet muhabiri, sorusunu şöyle dile getirdi:
“1999 yılında bir düzenleme yapılıyor; kademelendirme düzenlemesi. Bu düzenleme yüzünden, kimi iki, kimi sekiz yıl hak mağduriyetine uğruyor. Biz bu konuya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik ile görüştük. Sayın Başbakan’a mesaj ilettik, bir dosya gönderiyoruz. Sizler sendika olarak ne yapıyorsunuz?..”

Bu konuda büyük bir mağduriyetin yaşandığını ve kademelendirme sisteminin açık bir haksızlık, hak ihlali olduğunu ifade eden Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar meselesinin üzerinde durduklarını ve konuyu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile görüşmelerinde dile getirdiklerini söyledi.

Bu konuda muhalefet tarafından verilmiş bir kanun teklifi olduğunu hatırlatan Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Sayın Bakan Faruk Çelik’e, bu konuda bir düzenleme yapılmasının şart olduğunu belirttik. Kendileri, bu emeklilikte yaşa takılanlar konusunda yoğun bir talep olduğunu belirtti. Gördüğüm kadarıyla bu konuda kapalı değiller. Milyonlarca mağduru olan emeklilikte yaşa takılanlar meselesinin hak ve adalete uygun bir şekilde çözüme kavuşması için bundan sonra da gerekli çalışmaları yürüteceğiz.” diye konuştu.

HABEREVET GÜNDEMDE TUTTU!..
Emeklilikte Yaşa Takılanlar grubu, 1999 yılında, DSP, Anavatan ve MHP’nin iktidarda oldukları dönemde IMF “emriyle” uygulamaya konulan haksız bir uygulamadan dolayı ortaya çıkan bir oluşum. Maddi sıkıntılar içindeki vatandaşların büyük özverilerle oluşturduğu grup, başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere yurdun çeşitli yerlerinde eylemler gerçekleştirdi. Bu eylemlerde, AK Parti hükümetine haksızlığa son vermesi çağrısında bulunuldu. Grup üyeleri, Meclis’te de görüşmeler yaparak konu hakkında kanun teklifi hazırlanmasını sağladı, Haberevet de, bu konunun yakın takipçisi oldu. Haberevet yazarı Kızgın Adam, konuyu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile görüşmesinde gündeme getirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a mağduriyetin büyüklüğü konusunda hatırlatmada bulundu. Konunun sivil toplum örgütleri tarafından sahiplenilmesinin önemine dikkat çeken haberevet, son olarak Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan’dan Emeklilikte Yaşa Takılanlar meselesini ısrarla takip etmesini, okuyucuları adına talep etti.

HABER HATIRLATMA
EMEKLİLİKTE YAÞA TAKILANLAR GRUBU HÜKÜMET'İ UYARDI!..
Emeklilikte yaşa takılanlar grubu tarafından yapılan açıklamada 5 milyon vatandaşı ilgilendiren büyük haksızlığa son verilmesi için gerçekleştirilen eylemler dizisinin devam edeceği duyuruldu.


"HAK YOKSA OY DA YOK!.."

Ankara, İstanbul ve İzmir'de bir dizi eylem gerçekleştiren gruptan yapılan açıklamada, 5 milyon vatandaşımızı ilgilendiren "YAÞ" haksızlığının gidirilmesi için Başbakanlık Özel Kalem ve başta AK Parti olmak üzere Meclis'te grubu bulunan parti gruplarını mesaj yağmuruna tutmaya hazırlanıldığı belirtildi.
Açıklamada şu ifadeler dikkat çekti:

Bizler emeklilik için, gereken sigortalık süresi ve prim gün sayısını tamamlayan, 1999 yılında çıkan yasanın mağdurlarıyız.
Yetkililer, ülkemizde emeklilik yaşının, gelişmiş ülkelere göre oldukça düşük olduğunu, bu nedenle, ülkemizde, emeklilik yaşının yükseltilmesinin zorunluluk olduğunu, her fırsatta söylüyorlar. Gelişmiş ülkelerde, emeklilik yaşının 60 ile 65 arasında olduğunu söylerken, bu ülkelerin vatandaşına iş veremiyorsa, emekli oluncaya kadar, asgari refah düzeyinde, işsizlik maaşı verildiği gerçeğine hiç değinmiyorlar.
YAÞ MAÐDURLARI olarak bizler “erken emeklilik” istemiyoruz “af” istemiyoruz. Sadece, 1999 yılında elimizden alınan, önceki hakkımız olan, EMEKLİLİK HAKKIMIZIN GERİ VERİLMESİNİ istiyoruz.

Bu amaçla, yaklaşık 20.000 bin üyesi olan (sayımız her geçen gün artıyor)

EMEKLİLİKTE YAÞA TAKILANLAR GRUBU OLARAK, birçok etkinlikler gerçekleştirdik ve emeklilik hakkımızı alıncaya kadar da, düzenlemeye devam edeceğiz.
Grubumuz, Ankara ve İzmir olmak üzere, toplam iki eylem yapmıştır.
Eylemlerimiz devam edecektir.
Bugün bizi görmeyenler yarın bizden sakın oy beklemesinler!..

Saygılarımızla

EMEKLİLİKTE YAÞA TAKILANLAR GRUBU

(bilgisayardan facebook'a girerseniz büyük harflerle yazın lütfen)


HABER HATIRLATMA

Emeklilikte yaşa takılanlar Ankara'yı uyardı!..
Bitsin bu zulüm!..

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu, Çalışma Bakanlığı önünde eylem yaptı. Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir, Türk Eğitim-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Mehmet Yaşar Þahindoğan Aydın Milletvekili Recep Taner ve Trabzon Milletvekili Süleyman Latif Yunusoğlu’nun da destek verdiği eylemde çalışanlar, 1999 yılı ve öncesine ait olan ve yasayla ellerinden alınan emeklilik hakkının geri verilmesini talep etti.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu basın açıklaması yaparak; 8 Eylül 1999 yılında kabul edilen ve 23 Mayıs 2002’de son şeklini alan, kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaş şartı getiren yasayla emeklilik haklarının ellerinden alındığını söyledi. Bu durumun mağduriyetlerine her geçen gün olumsuz etkiler yarattığını dile getiren çalışanlar, emeklilik hakkının geri verilmesini istedi.

HABER HATIRLATMA
Emeklilikte yaşa takılanlar eylemde!..
08 EYLÜL 1999 DA KABUL EDİLEN VE 23 MAYIS 2002 DE SON ÞEKLİNİ ALAN KADINLARDA 58; ERKEKLERDE 60 YAÞ ÞARTI GETİREN 4447 SAYILI KANUNUN GERİYE DÖNÜK (KADEME) OLARAK YAÞ ÞARTININ UYGULAMASININ KALDIRILMASINI isteyen vatandaşlar, bu kez de İzmir'de eylem yapacak.

Emekliliği hak ettikleri halde, “yaşını bekleyen” çok sayıda vatandaş eylemlerinin dozunu arttırıyor.
Mağdurlar, Ankara'daki ilk eylemlerinin ardından ikinci eylemlerini de bu Cumartesi İzmir'de gerçekleştiriyor.
Gruptan yapılan açıklama şöyle:
Kısa bir süre önce emeklilik hakkımızı aramak,bu konuyu hükümet gündemine taşımak maksadıyla sanal ortamda facebookta “EMEKLİLİKTE YAÞA TAKILANLAR” adıyla kurduğumuz grubumuz ,yaklaşık 5 aylık sürede Türkiye genelinde onbinlerce kişiye ulaştı.Þu an onbinlerce kişiyle paylaştığımız bu mücadelemiz; inanıyoruz ki kısa sürede çok daha geniş kitlelere de ulaşacak ve bu konuda bir kanun düzenlemesi yapılması için kamuoyunda yoğun bir istek oluşacaktır.Tahminimiz 5 milyon vatandaşımızın bu mevzudan mağduriyet yaşadığıdır.

Kitle iletişim araçları,siyasiler,bürokratlar ve sivil toplum örgütleri ile ; ilgili taleplerimizi değişik platformlarda yaparken bu konuda bir eylem de yapabileceğimiz kararında birleştik.

Eylemimiz ile ilgili her türlü yasal izinler alınmıştır.

“EMEKLİLİKTE YAÞA TAKILANLAR” facebook grubu olarak;bu mücadelemizde yanımızda olacak tüm vatandaşlarımızın desteklerini ve katılımlarını bekliyoruz.

DAVETLİSİNİZ

EYLEMİN ADI : EMEKLİLİKTE YAÞA TAKILANLARIN 2. EYLEMİ


EYLEM TARİHİ : 03 NİSAN 2011 PAZAR
EYLEM SAATİ : 11:00 – 15:00
EYLEM YERİ : GÜNDOÐDU MEYDANI / İZMİR


1999 yılı ve öncesine ait olan, haksız bir yasayla elimizden alınan,

EMEKLİLİK HAKKIMIZIN GERİ VERİLMESİNİ istiyoruz.

Yukarıda düzenlemiş olduğumuz eyleme katılmanızı ve destek vermenizi saygılarımızla arz ederiz.

EMEKLİLİKTE YAÞA TAKILANLAR GRUBU
(bilgisayardan facebook'a girerseniz büyük harflerle yazın lütfen)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
şenol 2 yıl önce

halk için varız halkın isteklerine kulaklarımızı kapatamayız diyen başbakanımıza sesleniyorum 5 milyon emekçi yaştan emekli olmak için bekliyor alamadığı her emekli maaşı için size beddua ediyor zülüm bitsin işkençe bitsin yeter bu mahduriyetin bir anönce selamete kavuşması lazım her hakkı kanunla aldın kanunla geri ver

Misafir Avatar
yasa takılan 3 yıl önce

YAŞA TAKILAN MAĞDURLARI,

BUGUN ÇALIŞMA BAKANI EVET, İLK DEFA BİR ÇALIŞMA BAKANIMIZ YAŞA TAKILANLARIN SORUNU OLDUĞUNU BASIN YOLUYLA KABUL ETTİ.

***BU YAŞA TAKILANLARIN MAĞDURLARIN 1 NCI BAŞARI VE ZAFERİDİR.
**ARKADAŞLAR BAKAN 38 OLMAZ DEMEK İSTEDİ., YANİ
ARKADAŞLAR 44 YAŞ OLANLAR ,25 YIL DOLDURANLAR
**CANI GÖNÜLDEN UMUTLU OLSUN.
***YAŞA TAKILANLAR EMEKLİ T YASASI ÇIKACAK GÖRÜRSÜNÜZ.

Misafir Avatar
güven 3 yıl önce

yaş mağduruyum yaş mağdurlarından bitane millet vekili seçip akp den seçeceğiz dahaiyi sesimizi duyurmak için.

Misafir Avatar
kuzgun 3 yıl önce

1985 Sigota girişliyim 8500 günüm var.Daha nekadar çalışacağız.yaşa takılanlar emekli edilmeliki işsizlere yer açılsın kanunda yapılacak bir düzenlemeyle bu mağduriyetimiz bitirilmeli.uğraş veren herkese teşekkürlerimi sunarım.

Misafir Avatar
SEDAT 3 yıl önce

değerli haberevet ekibi ve büyük gazaeteci kızgın adam,
Son zamanlarda bizim ile ilgili haberler kesildi,sizden umutluyduk ve halende umutluyuz,ne gibi gelişmeler oluyor,bizlerin ne yapması gerekiyor,lütfen yardımlarınızı esirgemeyin, şu ana kadar yaptıklarınız gerçekten bizim için harcadığınız emek öle böyle değil.Fakat biz hergün umutla habereveti okuyup yeni haberler bekliyoruz,kızgın adamın bizler için yazılarını bekliyoruz,bizim için değerli başbakanımız dahil ,çalışma bakanımıza ve sendikalara başvuruda bulunmdunuz,fakat herhangi bir gelişme yada haber varmı lütfen bizi bu konuda yanlız bırakmayın,aydınlatıcı yazılarınızı bekliyoruz.
saygılarımızla.

Misafir Avatar
ahmet 3 yıl önce

ŞU KADEMELİ EMEKLİLİK SİSTEMİNİ TEKRAR GÖZDEN GEÇİRSİNLER.HERKEZ,N EMEKLİLİĞİ 3-4 YIL UZADI.HANİ VERİLEN HAKLAR GERİ ALINMAZDI?BİZ İŞE GİRERKEN BU ŞARTLARDAMI GİRDİK?ŞİKE YASASINDA BİLE İNDİRİM YAPANLAR BU MAĞDURİYETİMİZİ GİDERSİNLER.BİZDE EN AZ ŞİKECİLER KADAR DEĞERLİYİZ HERHALDE???*??

Misafir Avatar
turgut 3 yıl önce

bende yaş magduruyum.bizlerin bu yasta iş bulması çok zor işsiz olmak çok zor parasızlık daha zor.kızgın adama sesimiz olduğu için çok tskr edıyorum .

Misafir Avatar
osman vehbi kamacıoğ 3 yıl önce

Emeklilikte yaşa takılanlardan biriyim bende adalet istiyorum.

İlker Başbuğ Engin Alan'ın partisi MHP'ye...
Genelkurmay eski başkanı İlker Başbuğ bugün MHP Kocaeli milletvekili Lütfü Türkkan ile Kocaeli Dilovasında...

Haberi Oku