Sağlık:
Felç gelmeden nasıl sinyal verir?
Sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürmek için sağlıklı damarlara sahip olmak gerektiğinin altını çizen Damar Cerrahı Doç. Dr. Yusuf Kalko; damar sağlığını korumanın yollarını ve tedavi yöntemlerini anlattı.

HASTAYI CİDDİYE ALIN
Damar sertliği ne zaman felce neden olur?
Damar sertliği, zamanında önlem alınmazsa çok üzücü sonuçlar doğurabiliyor. Bunlardan biri de hepimizin korkulu rüyası olan felç! Eğer bir kişinin şah damarı tıkalıysa ve zamanında önlem almadıysa bunun sonucu felç olabilir. Türkiye'de yılda 150 bin inme vakası olması olayın ciddiyetini göstermektedir. Bu hastaların yüzde 60'ı da şah damarında sorun olan hastalardır. Bu hastalar ve aileleri, iş işten geçtikten sonra tam anlamıyla bir dram yaşıyor. Hasta yatalak oluyor, ailesi de ona bakmak zorunda kalıyor. Halbuki, hastalar iyi yönlendirilse bu tür dramlar yaşanmaz. Endikasyon varsa sadece lokal anestezi, beş santimetre kesi ve 30 dakikalık bir operasyonla bu hastaların inme geçirmeleri, yaşları ne olursa olsun engellenebilir.

Hastalar, tehlike çanlarının çaldığını nasıl anlayabilir?
Bunu önlemek için belirtileri ve hastanın yakınmalarını çok ciddiye almak gerekiyor. Özellikle 50-60 yaşından sonra görülen şah damarı yani karotis (halk arasında inme de deniliyor) hastalıklarında semptomlar; geçici görme kaybı, geçici şuur kaybı, kolda geçici güçsüzlük ya da baş dönmesi gibi nörolojik şikayetlerdir.

GEÇİCİ ÞUUR KAYBI OLUR
Belirtiler nasıl ortaya çıkar?
Þah damarı tıkalı olan hastada geçici şuur kaybı olur. Hastanın şuuru birden gider, bayılır ve 10 saniye sonra kendisine gelir. Ya da hastanın gözüne birden perde iner ve hiçbir şey görmez. 10-15 saniye sonra tekrar görür. Ya da hastanın sağ kolunda aniden güçsüzlük olur. Böyle şikayetleri olan bir hastanın acilen muayene olması lazım. Çünkü bu öncü bir depremdir ve bu hastalar yakın bir zamanda felç geçirip yatalak olurlar.

YAÐLI YEMEKLER YENİRSE TABİİ Kİ DAMARLAR TIKANIR
Doç. Dr. Yusuf Kalko, "Siz dünyanın en iyi ameliyatını da yapsanız, ne yazık ki bizim hastalarımızın büyük bölümü ağrıları geçtiği zaman diyetlerine dikkat etmez, ilaçlarını almaz" diyerek şunları anlattı.
Çok eğitimli, üst düzey görevde olan diyabetli bir hastama "Kalbin yüzde 20 çalışıyor, 6 aylık ömrün kaldı" demişler. Ameliyat ettik ve durumu düzeldi ama bir baktım; odasında kebap yiyordu, sırada da baklava vardı! Siz kendinize dikkat etmediğiniz sürece bizim mucize yaratmamızı bekleyemezsiniz.
ENGELLİYORUZ
Yaptığımız ameliyatla biz sadece durumu erteliyoruz. By-pass yaparak ya da damarın içini açarak hastalığın bir sonraki aşamaya gelmesini engelliyoruz. Ama hasta kendisine dikkat etmediği için damar sertliği devam ediyor. Ameliyat ettiğimiz damar bile tıkanıyor ve o yüzden hastalar sürekli geliyor.

DİYETE DEVAM
Hastaların ameliyattan sonra kendilerine bakmaları şart! Diyetlerine dikkat etmeliler, hayatlarının sonuna kadar kullanmaları gereken ilaçları düzenli olarak almalılar, sigara içmemeliler, diyabetten korunmalılar. Yoksa tüm yapılanlar nafiledir!

CERRAHİ SEÇENEK ÞANSIMIZI ARTIRDI
Þah damarı nasıl tedavi edilir?
Þah damarı hastalıklarında eskiden ameliyattan kaçınılır, medikal tedavi yöntemleri kullanılırdı. Yaşlı, kalp damarları tıkalı, diyalize bağlı ya da kronik bronşiti olan hastaların ameliyatı kaldıramayacağından korkulurdu. Ama artık cerrahide seçeneklerimiz çoğaldığı için çok daha yüz güldüren sonuçlar alıyoruz.

HASTANIN BOYNU UYUÞUYOR
Ne tür ameliyat teknikleri uygulanıyor, bu konuda ne gibi gelişmeler var?
Ameliyat lokal anesteziyle, konuşa konuşa gerçekleşiyor. Hastanın boynunu uyuşturuyoruz. Yaklaşık 30 saniyelik bir süreçte hastayı konuşturuyoruz. Eğer şuurunda ufacık bir bozulma bile olsa özel bir kanül yardımıyla beyne kan gönderip, damarın içini temizleyip tekrar damarı hızlıca kapatıyoruz.

FELÇ SİNYALLERİ
Geçici görme kaybı
Gözlerde kararma (perde inmesi)
Geçici baygınlıklar
Geçici şuur kaybı
Kolda geçici güçsüzlük
Baş dönmesi
SORUN YAÞAMIYOR
Lokal anesteziyle yapılan opeasyonlar, şah damarı tıkalı hastalarda nasıl bir avantaj sağlıyor?
Hastayı ve kalbini yormuyor.

Bu yöntemin riskleri var mıdır?
Cerrahi tedavi de hastayı felç yapabilir ama risk oranı yüzde 2'nin altında. Ameliyat ettiğimiz 100 hastanın ikisinde sorun yaşıyoruz ama 98 hastamızda hiçbir sorun olmuyor. Hastaları ertesi gün evine gönderiyoruz. Benim lokal anesteziyle başladığım ilk ameliyat şah damarı ameliyatıdır. Bugüne kadar 750 hastam bu teknikle ameliyat oldu.

ERKEN TEÞHİS FELÇTEN KORUR
Þah damarı hastalarının felç olması önlenebilir mi?
50 yaşından sonra her hastanın damar sertliği anlamında gerek kalp damarı, gerek şah damarı, gerek bacak damarı anlamında rutin aralıklarla bir kontrolden geçmesi lazım. Damarların durumunu çok basit bir boyun dinlemeyle bile anlayabiliriz. Stetoskopla darlıktan geçen kanın titreşmesi ile üfürüm denen bir ses duyarız; buna bağlı olarak hastada darlık olup olmadığını anlayabiliriz. Çok basit bu muayeneyle hastaların felç olmasını önleyebiliriz.

SİGARA YASAÐI ÇOK İYİ OLDU
Damar sertliği ile ilgili en fazla bypass ameliyatı Gaziantep'te yapılıyor. Bu durum mutfak kültürü ve sigarayla ilgili! Sigara yasağı aslında çok çok iyi oldu. Kim ne derse desin caydırıcı. En azından sigara tüketimini azalttı. Günde bir paket içen insanlar beş taneye düşürdüler. Bu nedenle sigara yasağını sonuna kadar destekliyorum.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Erzurum'da miras kavgası: 1 ölü, 3 yaralı
ERZURUM (AA) - Tortum ilçesinde miras yüzünden çıkan silahlı kavgada 1 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.Alınan...

Haberi Oku