Siyaset:
Memur-Sen... 4-C'liler için büyük hamle!..
Memur-Sen’in 4-C’li kamu çalışanlarına yönelik kazanımları devam ediyor. Memur-Sen’in talepleri arasında yer alan, her platformda dile getirdiği ve en son 4. Olağan Genel Kurul’da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben yapılan ‘4-C’li kamu çalışanlarının eş ve çocuk yardımından faydalanması’ isteği sonuç verdi.
* Memur-Sen’e 4. Olağan Genel Kurul sonrası ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulunan Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Memur-Sen’in talebiyle ilgili olarak Bakanlar Kurulu Kararı hazırlandığını, en kısa sürede yürürlüğe gireceğini söyledi.
4. Olağan Genel Kurul’da, sözleşmeli kamu çalışanlarına kadro talep eden Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’ya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kürsüden cevap vermiş ve sözleşmeli personeli kadrolu hale getirecek yasal düzenleme yapacaklarını söylemişti.

Genel Başkan Ahmet Gündoğdu, konuşmasında yine, kadrolu ve sözleşmeli personelin faydalandığı aile ve çocuk yardımından 4-C’li kamu çalışanlarının da faydalanması gerektiğini dile getirmiş, kamu çalışanları arasındaki ayrımcılığa son verilmesi çağrısında bulunmuştu.
Memur-Sen, geçen yıl 4-C’li kamu çalışanları için, maaşlarında 114 TL artış, çalışma sürelerinin 10 aydan 11 ay 25 güne çıkarılmasına ve çalıştıkları her yıla 1449 TL kıdem tazminatı almalarına öncülük etmişti. 
Memur-Sen, bir haftada hem sözleşmeli personele kadro kapısının açılmasını, hem de bu çalışanlarının eş ve çocuk yardımından faydalanma hakkını elde etmelerini sağlamış oldu.

GÜNDOÐDU, SESLERİNE KULAK VEREN BAÞBAKAN VE BAKAN'A TEÞEKKÜR ETTİ
* Konu hakkında bilgi veren Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, toplu görüşme masasından toplu sözleşmeye geçişi sağlayan Memur-Sen’in diğer kazanımların da öncüsü olduğunu söyledi. Toplu sözleşme primi, sözleşmeli personele eş ve çocuk yardımı gibi ilk kez uygulanan mali kazanımları Memur-Sen’in talep ettiğini hatırlatan Gündoğdu, “2010 yılı toplu görüşmelerinde ‘4-B ve 4-C’li kamu çalışanlarının kadrolu yapılana kadar, kadrolu kamu çalışanlarının haklarından eşit şekilde faydalanması’ talebini masaya getirmiştik. Sözleşmelilerle ilgili kısmı, masada kazanıma dönüştürdük. 4-C’li kamu çalışanlarının da bu haktan faydalanabilmesi için sürekli girişimlerde bulunduk. Biz, kamu çalışanları lehine bu kazanımları elde etmek için mücadele ederken ve mutabakat metnine imza atarken, diğer konfederasyonlardan birisi masaya hiç oturmamış, öteki ise masadan kaçmıştı. Başbakan ve bakanlara yaptığımız ziyaretlerde gündeme taşıdık. En son da 4. Olağan Genel Kurulumuz’da, Sayın Başbakan’a hitaben kürsüden ve daha sonra yaptığımız bire bir görüşmemizde bu çağrımızı tekrarladık. Bugün ziyaretimize gelen Devlet Bakanımız Sayın Hayati Yazıcı, 4-C’li kamu çalışanlarını sevindirecek müjdeyi verdi. Sayın Başbakanımız ve Bakanımıza kamu çalışanları adına teşekkür ediyorum. ” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
muhammet 3 yıl önce

17.04.2011 de çocuğum dünyaya geldi, torba yasadaki 10 günlük izini kullanamdık, sebep sözleşmeye girmemiş yazı gelmemiş, torba yasa onaylananı ne kadar oldu daha faliyete geçmedi

Misafir Avatar
Hasan CANDAN 3 yıl önce

Biz Tekel işçisi olarak elimizden zorla alınan kadrolarımızı istiyoruz,şuan 4cliyiz,4cyi istemiyoruz,biz sadaka değil kadro istiyoruz.

Diego Ribas dev derbiye bileniyor
Fenerbahçe, Süper Kupa Finali'nde 25 Ağustos Pazartesi günü Galatasaray ile oynayacağı maçın hazırlıklarına...

Haberi Oku