Siyaset:
AK Parti'nin GENAR'a yaptırdığı seçim anketi
GENAR'ın geçen hafta yaptığı Türkiye geneli, 2840 denekli araştırmasına göre; AKP: % 47, CHP: % 24, MHP: % 13 oranlarıyla Meclis'e girecek ilk üç parti oldu.

CHP SEÇİM SONRASI SEVİYENİN ALTINDA
CHP, bir önceki seçime göre birkaç puan oyunu artırırken, parti lideri Kılıçdaroğlu'nun göreve ilk geldiğinde yaşanan yükselme oranı düşüş gösterdi. O dönemlerde CHP'de % 26-27'lere çıkan dalga % 24- 25 seviyesine düştü. CHP'nin duruşu, gidişi önceki seçime göre yukarıda ancak, seçim sonrası elde etmiş olduğu seviyeye göre aşağıda.

MHP KAN KAYBEDİYOR
MHP'de ise bulunduğu yerden geriye gidiş var. MHP, hem seçimdeki seviyeyi, hem de seçimden sonra yükseldiği seviyeyi kaybetti.

AKP, % 47- 48'le tarihinin en yüksek oy oranında görülüyor.

ADAY LİSTELERİ SEÇMENİN TAVRINI ETKİLEYECEK Mİ
Mustafa Þen, aday listelerinin genel seçimlerde çok fazla etkisi olmayacağını, yalnızca küçük bir dalga oluşturacağını belirtti. Þen, aday faktörünün seçmen davranışlarında yerel seçimlerde 'belirleyen etki' gösterirken, genel seçimlerde ise 'etkileyen faktör' olarak etki gösterdiğini ifade etti.

SEÇMEN KARARINI ETKİLEYEN EN ÖNEMLİ ETKEN
Önümüzdeki seçimlerde seçmeni etkileyecek en önemli faktörün lider olduğunu ifade eden Þen, lider etkisinin ardından ideoloji, partinin gücü, yapılacak kampanyalar vb. faktörlerin geleceğini belirtti. Hiçbir adayın partiye seçim kazandıracak, kaybettirecek, ya da oy oranlarını çok fazla değiştirecek bir etkisinin bulunmadığını bildiren Þen, siyasette lider etkisinin yüzde 50'nin üzerinde olduğunu belirtti. Listeye giremeyen adayların parti liderlerine sitemlerine de değinen Þen, " Millet vekiline değil liderine bakıyor" dedi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
Dr.Ömer N. BİLDİK 3 yıl önce

AKP % 45
CHP % 30
MHP % 16
Diğer % 9
Toplam % 100

Erdoğan, Azerbaycan'a Giderken Diyarbakır'da...
Erdoğan, yurt dışına önemli bir ziyaret gerçekleştireceği zaman Türkiye'de felaketler yaşanıyor. Şimdiye...

Haberi Oku