Ekonomi:
Ev hanımlarına sigorta şansı
Torba Yasa hemen her kesimi olduğu gibi evde el işi yapan kadınları da sevindiriyor. Evinde bir takım işler yaparak geçimini sağlayan kadınlar, artık daha az prim ödeyecek. Havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim gibi dokuma ürünleri üretenler; her türlü nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri evde yapıp işyeri açmaksızın satanlar ve yasa gereği gelir vergisinden de muaf olan isteğe bağlı kadın sigortalılar, 18 günlük kazanç üzerinden prim ödeyerek, 30 gün sigortalılık süresi kazanabiliyor. Gelir vergisinden muaf olarak evinde el işi yaparak geçimini sağlayan kadınlar, Torba Yasa ile birlikte, ayda 243 lira yerine 144 lira prim ödeyerek sigortalı olabilecek.

2008'de kalkmıştı
Aslında el işi yapan kadınlardan, 1 Ekim 2008 öncesinde bu işleri yapanlar zaten düşük prim ödüyorlardı. Ancak 1 Ekim 2008 sonrası el işi yapıp satmaya başlayan kadınlar için bu imkan kalktı. Yeni yasayla bu kadınların da 144 lira prim ödeyerek sağlık ve emeklilik hakkına kavuşması sağlandı. Bugün için isteğe bağlı sigorta primi ödeyen kadınlar en az 243 lira veriyor. Bundan sonra ise el işi yapıp satmak kaydıyla 144 lira prim ödemek mümkün olacak.

Yapılandırmada ilk taksit ne zaman ödenecek?
Torba Yasa'ya göre borçlarını yapılandıranların, verilecek tutarların ilk taksitini en geç 30 Haziran 2011'e kadar ödemesi gerekiyor. Takip eden ödemelerin de 2'şer aylık dönemler halinde azami 18 taksitte yapılması gerek. Kira alacakları için bu süre 31 Mayıs 2011. Ödemenin taksitle yapılması halinde müracaat esnasında 6, 9, 12 veya 18 eşit taksit seçeneklerinden birinin tercihi zorunlu. Belirlenen tutar, 6 taksit için 1.05, 12 taksit için 1.10, 18 taksit için 1.15 katsayısı ile çarpılacak.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

23 Ağustos 2014 Sayısal Loto sonuçları
Sayısal Loto çekilişinde 6 bilen çıkmayınca 5 milyon 31 bin 245 lira 81 kuruş haftaya devretti. Peki bu...

Haberi Oku