GÜNÜN MANŞETLERİ


Tütün şarapla yıkanırsa ne olur?

Tütün şarapla yıkanırsa ne olur?

08.02.2011 13:37:37

Türkiye'de geçtiğimiz haftalarda içki sınırlaması tartışılmıştı. İçki tüketimine sınırlama getirilmesi tartışılırken bir başka sınırlama getirilen zararlı madde, sigara , gündemin genellikle arka sıralarında kalıyor.İçki tüketimine ilişkin tartışmalar genellikle ?laiklik ve haram ? kavramları etrafında dönüyor.

Peki sigaraya İslam dini nasıl bakıyor?Haram mı , mekruh mu? İşin bir başka tarafından da çoğu sigara firmasının tütünü şarapla yıkanması var. Tütünün şarapla yıkanması sigara hakkında dini hükmü etkiler mi? Bütün bunları bir ilahiyatçıyla Enver Baytan Hocaefendiyle konuştuk. İşte Baytan Hocaefendinin Haberevet’e yaptığı değerlendirme:

Tütün şarapla yıkanırsa ne olur?
Baytan Hoca:
“ O zaman kötülük üstüne kötülük oluyor. İçki aynen idrar gibidir. Yani bir kimse şunu iyi bilmeli; şarabı, rakıyı, benzerini içtiği zaman idrar içiyor gibi oluyor. İçki deyip geçmeyelim. Bir de onu sigarayla bulaştırıp, sigaradaki nikotin bir yana şaraptan gelen zararlı madde birleşince pislik üstüne pislik olur. Bir pisliği öbür pislikle gideremezsin.”

Memleketin Sahibi Yok!..

Enver Baytan Hocaefendi, sigara’nın şarapla yıkanmasını “bir nevi cinnet, akıl kârı değildir;” şeklinde yorumladı. Baytan; sigara konusunda ABD’ye dikkat çekti. “ABD sigarayı ihraç edeceği zaman öyle rastgele göndermiyor. Memleketi mahvetmek için ne lazımsa yapıyor. Bunu bizzat görenlerdenim. Memleketin sahibi yok. Turist Türkiye ‘ ye gelirse içki içmeyi değil; içki içmemeyi öğrensin.”

Enver Baytan Hocaefendi uyardı!
“Sigara içenler iradelerini kullansınlar .İnsana irade diye bir kuvvet verilmiştir.Her insan da vardır.Bırakamıyorum diyenler doğru söylemiyorlar; vazgeçemiyorum diye bir şey olamaz.”


ALİ ÖZKEN
HABEREVET

Etiketler :

YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYIN

Bu yazıya yapılan yorumlar

Abdul Kerim / Yozgat
08 Şubat 2011 Salı - 13:44

ne yani şimdi içtiğimiz sıgara şaraplımı

eee
şarapsız sıgarayı nerde bulacaz

VİDEO GALERİ


SİTE YAZARLARI

FOTO GALERİ

ALINTI YAZARLAR