Güncel:
Hükümetten Erken Emeklilik Müjdesi!..
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir soru üzerine "Gazetecilerin erken emekliliği" meselesi üzerinde çalışma başlatılacağını açıklamıştı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar, emeklilik konusuna ilişkin gündem maddelerinin ağırlık kazanmasından istifade uğradıkları büyük haksızlığın giderilmesini sağlayacak bir yasal düzenleme için bastırıyor. Önümüzdeki günlerde, başta Ankara, İstanbul ve İzmir'de yasal eylemlerin gerçekleştirilmesi Emeklilikte Yaşa Takılanların haklarını elde edebilmeleri için büyük önem taşıyor.
HAK İÞ GENEL BAÞKANI MAHMUT ARSLAN: "HAKLILAR VE UMARIM HAKLARINI ALACAKLAR!.."
Haberevet'e konuşan Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın yaş kademelendirmesinden dolayı büyük haksızlığa uğradıklarını ifade ederek, "Biz sendika olarak, her zaman mağdurun yanındayız. Bu insanlar mağdur edildiler. Biz konuya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik ile görüştük. Bu konuda bir yasal düzenleme gerekiyor. Öyle ümit ediyorum ki kamuoyunun bu kadar hassas olduğu bu noktada, talepler gözardı edilmeyecek."

'Erken yaşta emeklilik' gündeme geldi

Ete yandan, tasarruf oranları tarihi düşük seviyelere inince devlet harekete geçti.

Bireysel emeklilik sistemine teşvik ve mevduatta vadeyi uzatmaya yönelik vergi düzenlemeleri planlanıyor. Erken emekliliği sağlayan 'süper emeklilik' üzerinde de çalışılıyor.

Tasarruf oranları yüzde 12'lerle tarihi düşük seviyelere geriledi. Ekonominin yumuşak karnı cari açık açısından da sıkıntı yaratan bu durum nedeniyle ekonomi yönetimi çalışma başlattı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın koordinasyonunda tasarruf miktarlarını artıracak bir paket hazırlığı başladı.

Özellikle bireysel emeklilik sistemine yeni teşviklerin getirilmesi gündemde. Ekonomi yönetimine göre halen bazı teşvikler var ama bu artık yeterli olmuyor. Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Hazine Müsteşarlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu nelerin yapılabileceğine yönelik olarak çalışıyor.

VERGİ TEÞVİKLERİ ARTACAK
Genel eğilim vergi teşviklerinin güçlendirilmesi. Sisteme giriş, sistemde kalma süresi, sistemden çıkış ve primlerin toplanması dahil bütün noktalar inceleniyor.

Hazine'nin çalışma yürüttüğü konulardan biri de mevcut bireysel emeklilik sisteminin yanı sıra, daha kısa vadede yüksek prim kesintileri ile emeklilik hakkı sağlayan süper emeklilik benzeri bir yapı. Erken emeklilik getirecek bu sistemin sürdürülebilirliği inceleniyor.

MEVDUATTA VADEYİ UZATMA HEDEFİ
Tasarruf paketinin bir diğer ayağını ise mevduatta vadeyi uzatmaya yönelik vergi ayarlamaları oluşturacak. 650 milyar liraya ulaşan mevduatın yaklaşık 560 milyarı 3 aya kadar ve daha kısa vadede tutuluyor. 1 yıla kadar ve daha uzun vadedeki mevduatın toplama oranı ise sadece yüzde 5.4.

Merkez Bankası'nın zorunlu karşılıklarda vadeye göre farklılaşma adımları, stopajın da kademelendirilmesiyle güçlendirilecek. Halen stopaj vade ayrımı olmaksızın yüzde 15. Daha uzun vadeli mevduata düşük stopaj uygulaması üzerinde duruluyor.

MART'A KADAR TAMAMLANMASI PLANLANIYOR
Çalışmaların Mart sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Paket, önce Ekonomi Koordinasyon Kurulu gündemine daha sonraysa Bakanlar Kurulu'na taşınacak. Bir kısmı kararnameyle, bazılarıysa yasayla düzenlenecek.
EMEKLİLİKTE YAÞA TAKILANLARIN DURUMU?..
Emeklilikte Yaşa Takılanlar da mağduriyetlerini çeşitli platformlarda ifade ediyorlar. Face grubundaki aktif üyelerin yanısıra, haberevet'in konuya yakın ilgisi de konunun "tetiklenmesini" sağladı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de internet ortamında binlerce soru göndermiş durumda. Emeklilikte Yaşa Takılanlar grubunun aktif üyeleri, emeklilik meselesinin çeşitli yönleriyle tartışıldığı bu günlerde baskıyı arttırarak devam ettirmenin önemine dikkat çekiyorlar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
nihat 7 ay önce

işe giriş 86 yılı 8000 işgünü dölmüş daha neyi bekliyorsunuz 43 yaşındayım askeri öçretle iki çocuk okutuyorum eşim rahatsız insanda biraz vijdan olür özal dönemi oldu ozaman türkiyenin dürüm böyle iyi deyildi ama şimdi dürüm var bize hak ettgimiz in hakını verin

Misafir Avatar
ibrahim 8 ay önce

arkadaşlar bende 43 yaşındayım yaşa takıldık dolayısı ile boşta kaldık eşim şeker hastası sinir ilacı ve şeker ilaçları kullanıyor o zamanlar sağlık siğorta hikayesi yoktu sağlıktan yararlanalım diye dairemizi satıp iş kurduk ve şuan ne bağkurumuzu ödeyebiliyoruz nede fabrikalarda iş bulabiliyoruz yaş 43 olunca taktik aynı formu doldur biz sizi ararız çok şeymi istiyoruz emeklilik hakkımızı istiyorum benim hakkım olanı bana verin

Misafir Avatar
KADİR.ŞAHİNKAYA 1 yıl önce

İŞZİZM.VE.İŞGÖRÜŞMELERİ.YAPTIĞIMDA.SENİNYAŞINDOLMUŞDİYORLAR.VE.KAPIYIGÖZTERİYORLAR.GÜNÜM.6500.VESSK.GİRİŞİM.01,11,1989.YAŞ.41.25.SENEMİDOLDURDUM.ARTIK.EMEKLİOLMAK.İSTİYORUM.DEYERLİ.BAKANLAR.VE.MİLLETVEKİLLERİ.KENDİ.KARARLARINZI.VERİRKEN.BİRSANİYE.SÜRMÜYOR.BİZÇALIŞANLAR.İCİNSE.AYLAR.GÜNLER.VE.SENELER.SÜRÜYOR.SAYGILAR.DEYERLİ.BAKAN.VE.MİLLETVEKİLLERİ.HOŞCAKALIN

Misafir Avatar
ahmet karakurt 1 yıl önce

30 yıla giriyorum 10350 iş günümvar hala 15 ayımvar hakmı adaletmibu artık bunaldım buhaksızlığı yapanlara hakkımı helal etmiyorum siz buhatanın farkın dasınız allah rızası için düzeltin bu yanlışı yaşar okuyan iyi ölümlerle ölmez işşallah

Misafir Avatar
levent 1 yıl önce

hepinize selamlar bu olayların hepsi asparagas haberler arkadaşlar erken emeklilik müjdesine sakın inanmayın bizim sırtımızdan hala daha ceplerini dolduranlar var bunu unutmayalım. ben bizzat kendi ağzımdan akime yazdım bana gelen geri mesaj söylediklerinizden hiçbirşey anlaşılamamıştır diye. allah aşkına anlaşılamayacak ne var biz maduruz sizde vebal altındasınız bu sorunumuzu çözmezseniz ilahi adalette herkez sizin yakanıza yağışır dedim . bunu anlamayan kaç kişi allah aşkına.

Misafir Avatar
FARUK 2 yıl önce

sayın başbakanım bende yaş bekleyen ssklıyım kazanılmış haklar kanunengasp edilemez ama hükümet olarak işçilerin yasal olan haklarını gasp ettiniz ben 2002yılı itibarıyleişsizim devltin yapmış oldugu hiçbir yardımlarından faydalanamıyoruz 4b 4c lere iş bulunuyor neden 4a statüsünde olanlara iş kapıları açılmıyor saygılarımla

Misafir Avatar
özlem 2 yıl önce

Umut sadece bir umut..Sizleri seçiyoruz doğru kararlar adına ama siz bir umut ışığı yakıyorsunuz ve 'Gündemde' die bekletiyorsunuz.Sonra ne oluyor.Her zaman yaptığınız hayal kırıklığı.Ben üniversite öğrencisiyim 2 kardeşim var.Biri lise de diğer ilkokul da.Babam özel sektörde işçi.Sırf iş uğruna herkez gibi memleketimize hasret çekerek Türkiye'nin en pahalı şehrinde yaşamaya mecburuz.Şu an eğitimimi uzatıp uzatmama kararı dönemindeyim.Eğitimim süreci boyunca tek dileğim sizin bizlere oyun oynar gibi umut verip çektiğiniz şu 'Erken emeklilik Projesi'.Ben de sizin evlatlarınız kadar olmasa da rahatça üzülmeden eğitim hayatımı iyi geçmesini istiyorum.Babamın 45 yaşından sonra buz gibi hava da titreyerek onca yolu yürümesini,ellerini ayaklarını yara içinde görmek istemiyorum.Eminim sizde evlatlarınıza böyle acı görüntüler yaşatmak istemezdiniz.Bu size basit,sıradan bize ise çok ağır.

Misafir Avatar
canip atak 2 yıl önce

hizmet yılımız dolmasına rağmen yaştan dolayı mağdur olduk

Afşin'deki Korkunç Trafik Kazasında 1 Kişi...
Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde iki otomobil kafa kafaya çarpıştı. Meydana gelen korkunç trafik kazasında...

Haberi Oku