Güncel:
Yargı-Sen hakkında kapatma davası
YARGI-SEN hakkında, Ankara Valiliği tarafından açılan kapatma davasının görülmesine devam edildi.

Ankara 15. İş Mahkemesindeki duruşmaya, davacı Ankara Valiliğinin avukatı ile YARGI-SEN Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun da aralarında bulunduğu sendikanın yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Valilik avukatı, davanın kabul edilmesini talep etti.

Eminağaoğlu ise sendikanın yeni genel kurulunun yapıldığını belirterek, ''Mahkemece daha önceki ara kararda belirtilen tüzük değişikliği gündeme alınmış olup, bu konuda oy birliği ile tüzüğün değiştirilmemesi hususunda karar verilmiştir'' dedi.

Ulusal üstü sözleşmelerin, davanın reddi için yeterliği olduğunu ifade eden Eminağaoğlu, davanın reddini istedi.

Valilik avukatı da uluslararası sözleşmelerde sendika kurulması hususunda gerekli sınırlandırmaların bulunduğunu kaydederek, ''Bunun yanında davalı taraf hizmet esasına göre değil de meslek esasına göre sendika kurduğunu çeşitli beyanlarında kabul etmiştir. Bundan dolayı davanın kabulünü talep ederiz'' diye konuştu.

Valilik avukatı, Eminağaoğlu'nun mahkemeye sunduğu yazılı beyan ile bilirkişi raporuna karşı beyanda bulunmak üzere süre talep etti.

Eminağaoğlu ise Türkiye'nin de imzasını taşıyan uluslararası sözleşmelerde hedeflenenin, etkili sendikacılık olgusu olduğunu belirterek, bu hususun sağlanması açısından, sendika kurulması konusunda, gerek hizmet esası, gerek meslek esasının aynı oranda korunduğunu söyledi.

Yargıç Ali Þahin, Valilik avukatına, yazılı beyanda bulunmak üzere 25 günlük kesin süre verilmesine, Yargı-Sen'in 19 Haziran 2011 tarihinde gerçekleştirilen genel kurulunda tüzükte herhangi bir değişik yapılıp yapılmadığının sendikadan sorulmasına ve tüzüğün bütün olarak dosyaya sunulması için Eminağaoğlu'na da 25 günlük kesin süre verilmesine karar verdi.

-EMİNAÐAOÐLU'NUN AÇIKLAMASI-

YARGI-SEN Başkanı Eminağaoğlu, duruşmanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, sendikanın kapatılma davasının, Türkiye'de temel hak ve özgürlüklerin gerçek anlamda kullanılabileceği ve etkin olarak yararlanılabileceği bir ortamın bulunmadığını net olarak gösterdiğini savundu.

Eminağaoğlu, tüm hukukçular ve Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşları olarak, Türkiye'de hukukun üstünlüğü, etkinliği ve egemenliği için bedeli ne olursa olsun bu yolda yürümeye devam edeceklerini söyledi.

Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu ise bu davanın, sendikal örgütlülüğe karşı açılmış bir dava olduğunu belirterek, bir yandan ileri demokrasi denilirken, diğer yandan demokrasinin vazgeçilmez şartlarından biri olan sendikal örgütlenmeye karşı çabalar içinde olmanın hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Tüm gerekleriyle işleyen bir demokrasi istediklerini ifade eden Feyzioğlu, ''Emekçilerin örgütlenmesinden, çalışan insanların örgütlenmesinden, bir ve beraber olmasından, demokratik bir düzende korkulmaz. Siyasi iktidarlar bunu içine sindirmek zorundadır, demokrasi adına. Demokrasi sözle olmaz, eylemle olur'' diye konuştu.

Yargıçlar, savcılar ve yüksek mahkeme üyelerinin sendikal örgütü YARGI-SEN, 20 Ocak 2011'de kurulmuştu. Ankara Valiliği, Ankara İş Mahkemesinde 11 Mart 2011'de ''sendikanın faaliyetlerinin durdurulması'' için dava açmıştı.


Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

CHP'de gündem revizyon
CHP'de imza yeter sayısına ulaşılamadığı gerekçesiyle olağanüstü kurultayın toplanmayacağının...

Haberi Oku