Güncel:
TSK'da çatlak varmış!
TSK tarafından yapılan açıklamalada bu bir kumpas ve karalama kampanyası gibisinden şeyler yer alıyor her zaman ki gibi. Askeriyeyi paralel bir yapı olarak göstermeye çalışanlara hedeflerine ulaşamayacaklardır. Türk Silahlı Kuvvetleri, cumartesi sabahı internet sitesi www.tsk.tr adresinden basın en son yeni açıklaması yayımladı. Açıklamanın merkezinde ise, basında bulunan ‘Karargahta 40 paralel paşa’ haberi katıldı . TSK, komuta kademesinde Fethullah Gülen cemaatinin paralel yapılanması kapsamında 40 general-amiralin yer aldığına ait habere sert tepki gösterdi. TSK tarafından yapılan açıklamada TSK bünyesinde herhangi bir paralel paşa bulunmadığını 3 aydır özel bir ekibin bunun üzerinde çalıştığı açıkladı. Hatta ekipler'in kurulmasını bizzat Recep Tayyip Erdoğan emretmiş. TSK'da paralel paşa skandalı haberleri şöyleydi.

‘Vicdani dayanağı yok’

Genelkurmay Başkanlığı’ndan dün gercekleşen açıklamada, TSK’yı hedef alan haber ve değerlendirmelere yer verildiği ifade edilerek, şu şekilde söylendi :

“Anılan haber ve yorumlarla, TSK içinde hiyerarşi ve kural dışı oluşumların teşkilatlanabildiği imajının yaratılmak istendiği üzüntü ile izlenmektedir. Kamuoyu nezdinde TSK’nın kurumsal kimliği ile mensupları hakkında negatif algı yaratma çabasını içeren iddia ve yorumların, hiçbir hukuki, insani ve vicdani dayanağı bulunmamaktadır.”

‘Belge gelmedi’

“İleri sürülen iddiaları araştırmak ve lazım gelen idari/adli işlemleri yapabilmek için günümüze kadar resmi istihbarat makamlarından somut hukuki hiçbir veri (bilgi) ve belge TSK’ya ulaşmamıştır. Diğer taraftan, TSK’nın, Anayasal ilkelere bağlı, yüce Türk milletinin ve devletinin hizmetinde, sadece yasalarla ve devlet direktifleriyle kendisine verilmekte olan görevleri yapan anayasal bir kurum olduğu bilgisi birden fazla kez kamuoyu ile paylaşılmıştır.

‘Dedikodu mahiyetinde’

“ Muhtelif yıkıcı, bölücü ve yasa dışı kişi ve oluşumlardan TSK’nın temizlenmesinin legal bir görev ve sorumluluk olduğuna inanılmaktadır. TSK bu konu üzerinde önemle ve hassasiyetle durmuştur ve durmaya devam etmektedir. Şayet somut veri (bilgi) ve belgeye dayanmayan dedikodu mahiyetindeki maksatlı haber ve yorumlar ile TSK’nın ve mensuplarının yıpratılmaması ve ayrışmalara sebep olunmaması için ülkesini ve milletini seven, ülkemizin birlik ve beraberliğine sözde değil özde ehemmiyet veren her vatandaşımız tarafından azami hassasiyet gösterilmesi gerekliliğine inanılmaktadır.”

‘Kasıtlı sızdıranlar...’

“TSK’nın kurumsal kimliğini ve personelini ilgilendiren her türlü iddia, dikkatle araştırılmakla beraber somut veri (bilgi) ve belgeye dayanmayan kişileri karalamaya matuf haber ve yorum yapan ve bunu kasten medyaya sızdıran kişiler hakkında da hukuki yollara başvurulmuştur ve başvurulmaya devam edilecektir.”

Daha evvelki söylemlerde kullanılan ‘Kamuoyuna saygı ile duyurulur’ ifadesinin yerine bu defa ‘ Ulu Türk milletine saygıyla duyurulur’ ifadesinin kullanılması ilgi topladı . Askeri kaynakları bu ifadeyi “TSK bu metin ile milletine serzenişte bulundu” olarak açıklıyor.

Hedef YAŞ birleşimi

Askeri kaynakları, basında yayımlanan bu haberi “Son derece rahatsısız” ifadesi ile özetliyor. Çıkan haberi ise Balyoz’den sonraki ‘İkinci kumpas’ olarak değerlendiriyorlar. Haberin yayımlanma tarihine dikkat çekerek, hedefin YAŞ birleşimi olduğunu söylüyorlar. Bu durumu ise şu şekilde açıklıyorlar: “YAŞ toplantısında terfiler ve emekli olacaklar belirgin olacak. Toplantı evvelinde algı operasyonu yaparak, YAŞ birleşimi üzerinde baskı yaratılmaya çalışılıyor.”

Çözüm paketi

Bu noktada askeri kaynaklar ikinci bir noktaya dikkat çekiyorlar: “Çözüm süreci kapsamında yargı paketi oluşturuldu. TSK’dan bu pakete tepki gelmemesi için bu haberler çıkartılıyor olabilir. Şayet TSK, kanunlarla çizilen kapsamda terörle mücadele ediyor.”

Emeklilikten vazgeçen var

Askeri kaynaklar bir başka konuya daha önem arz ediyor : “300 generalden 40’nın paralelci olduğu iddia ediliyor. Bu çok fazla çok büyük oran. Hatta bazı albaylar bu haberden akabinde gelecek planlarını bir daha gözden geçirmek mecburiyetinde kaldı. Zira bir çok fazla kişi emeklilik planını yaptı. Bu sene emekli olacak. Şayet bu haberden akabinde ‘Biz emekli olduğumuzda bizim için ‘Pralelci olduğundan dolayı emekli edildi’ denecek. Biz bu gömleği giymek istemiyoruz’ diyor. Emeklilik planları yapanlar için çok büyük haksızlık.”

Başbakanlık: Özel ekip oluşturulmadı

Başbakanlık da iddialarla alakalı dün bir açıklayıcı bilgi verdi :  “TSK’ya sızma girişimleriyle ilgili olarak Başbakanımızın emriyle özel bir ekip oluşturulduğu biçimindeki iddia gerçeği yansıtmamaktadır. Devlet kurumlarının bu tür girişimlere karşı hukuk sınırları kapsamında lazım gelen hassasiyeti göstermekte olduğunun dikkate alınması, herhangi bir kuruma ait hata algıya yol açılmaması konusunda medya organlarının da daha titiz davranmalarında yarar görülmektedir.”

‘TSK’da paralelci paşa avı’ iddia edilmesi

Akşam gazetesinin evvelki günkü manşet haberinde şu ifadeler yer almıştı: “Derin yapının yuvalandığı TSK’da ‘paralelci paşa’ avı... Başbakan’ın emriyle üç aydır çalışan ekip 40 general ve amiralin örgüte çalıştığını saptadı . Bir kuvvet komutanı da paralellere emek veriyor . Temizlik Yüksek Askeri Şura’dan önce... Bizzat Başbakan Tayip Erdoğan ’ın emriyle oluşturulan özel ekip, derin örgütü deşifre etmek için 3 aydır çalışıyor.”

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

CHP'de gündem revizyon
CHP'de imza yeter sayısına ulaşılamadığı gerekçesiyle olağanüstü kurultayın toplanmayacağının...

Haberi Oku