Güncel:
Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan: 'Merkez Bankası 'faiz lobisi'ne direnmeli'
İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi ve Makro Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan 24 TV'de Kahve Molası programınında dolardaki yükselişi ve Merkez Bankası'nın toplantı kararını yorumladı.
 
IFM Başkanı'nın "Endonezya ve Türkiye gibi ülkelerin daha etkileneceği" ifadesini anımsatan Seyfettin Erdoğan, dövizdeki dalgalanmadan tedirgin olmaya gerek olmadığını söyledi. Faiz Lobisi'nin Merkez Bankası üzerinde ciddi bir baskısı olduğunun altını çizen Erdoğan,  Türkiye ekonomisinde 2006 ve 2009 yıllarında da dalgalanmalar olduğunu, son arka planında Amerikan Merkez Bankası'nın daraltıcı politikalar uygulaması olduğunu söyledi.  Erdoğan, 17 Aralık sürecinin etkisinin kısmı olduğunun altını çizdi.
 
FAİZLER ARTARSA EKONOMİ 90'LI YILLARA DÖNER
 
Erdoğan şöyle konuştu:
 
"Amerikan Merkez Bankasının tahvil alımını azaltması sonrasında meydana gelen kurlarda artış eğiliminden tedirgin olmamak gerekir. Geçen hafta merkez bankası faizleri arttırmadı eleştirisi söz konusuydu. Faizler arttırılmalı algısına ben katılmıyorum. Çünkü MB'nin kısa vadeli faizleri arttırması önü alınabilecek bir politika değil. Kur arttı, Merkez Bankası faiz arttırdı, kur arttı, Merkez Bankası faizleri artırdı… Bu fasit daire Türkiye ekonomisi yeniden '90'lı yıllara geri dönebilir. Çünkü faizleri arttırmak, piyasaya yüksek faiz yönünde bir sinyal vermiş olur bu da yatırım harcamalarını azaltır ve Türkiye ekonomisi yeniden kısa vadelii sermaye hareketlerine mahkum eder."
 
MERKEZ BANKASI FAİZ LOBİSİ KARŞISINDA DİK DURMALI
 
"Faizlerin az da olsa artması sonucunda kantarın topuzu kaçar diye düşünüyorum. Bir kere faizler artarsa devamı gelir. Yüksek Faiz Politikasının ceremesini çekti Türkiye 90'lı yıllarda. Yüksek Faize duyarlı, kısa vadeli sermaye girişleri faiz getirisi elde edip kaçmıştır. Türkiye ekonomisinin bu sarmala girmesi söz konusu olursa, yatırım harcamaları geriler, dış yatırımcının güveninin azalması, KOBİ'lerin düşük faizili kredi bulmasının güçleşmesi gibi bir takım yansımaları söz konusu olur. Yani Merkez Bankasının faiz lobisi karşısında dik durarak, faizleri arttırmayacağım demesi gerekiyor."
 
MERKEZ BANKASI DOĞRUDAN MÜDAHALE EDEBİLİR
 
"Amerikan Merkez Bankası'nın darlatıcı politika uygulayacağını söyledi ama bundan vazgeçebilir. Benim kişisel kanaatim, bu şoklar karşısında Merkez Bankası güçlü altın ve döviz rezervini devreye sokarak kurları kırabilir. Ben şahsen elinde 130 milyar doları aşkın döviz ve altın rezervini, bunları çok rahatlıkla müdahale ederek kırabilir kurlardaki artışı. Ben yarın Merkez Bankası'nın düzenleyeceği toplantıda faizleri arttırmasına tarafta değilim. Banka'nın doğrudan müdahale etmesi kanaatindeyim."
 
FAİZ LOBİSİNİN MERKEZ BANKASINA BASKISI VAR
 
Merkez Bankasının müdahalesi kurları düşürmek için yapılmaz, olası bir sıçramayı kırmak için yapılır. Merkez Bankası müdahale etti, kurlar yeniden arttı iddiası doğru bir iddia değildir. Buradaki temel etki psikolojik etkiyi ortaya çıkarmaktır. Yani kurlara müdahale edecek ve sıçrama eğilimini kıracaksınız. Şu an Merkez Bankası üzerine ciddi bir Faiz baskısı var. Ulusal ve uluslararası basını okuduğunuz zaman, faiz lobisinin ciddi baskısını görüyorsunuz."
 
TOPLANTI BİZ DURUMA HAKİMİZ DEMEK İÇİN
 
Merkez Bankası biz duruma hakimiz demek için bir toplantı kararı aldı. Müdahale etmek istediğimiz zaman müdahale ederiz demek için toplanıyor. Kamu borcu artışının bir sıkıntısı yok. Hükümetimiz yıllardır özel sektöre yönelik uyarılarda bulunuyor. Bu uyarıya rağmen dikkat etmeyenler cezasını kendileri çekeceklerdir. Faiz Lobisi bir tedirginlik ortaya çıkartıp müdahalenin peşinde. Dövize ve faize yapılacak bir müdahale, reel değerlere, finanasal değerlere yönelik geniş bir data seti lazım. Merkez Bankasının elinde bu data seti var. Ancak bazı köşe yazarları elinde hiç bir bilgi olmadan faizler artsın diye baskı yapıyor.
 
MERKEZ BANKASI FAİZ ARTTIRIRSA...
 
Eğer Merkez Bankası faiz artırımına giderse, bu makul ve meşru sebeplere dayanarak yapılacaktır. Çok güvenilir bir kurum olduğu için merkez bankası alacağı karar doğru bir karardır ve etkisi zarar verici olmaz. Doğrudan müdahale de faiz arttırımı da Merkez Bankası açısından doğru bir karar olacaktır.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

CHP'de gündem revizyon
CHP'de imza yeter sayısına ulaşılamadığı gerekçesiyle olağanüstü kurultayın toplanmayacağının...

Haberi Oku