Güncel:
Gerekçeleri avukatlar da bilmiyor!
Almanya’daki Deniz Feneri e.V davasının Türkiye’deki soruşturma aşamasında tutuklanan Kanal 7 yöneticileri ve eski RTÜK Başkanı Zahit Akman hakkında Almanya’da takipsizlik kararı verilmesine rağmen, bu isimlerin somut gerekçeler ortaya konulmadan tutuklanması tartışma konusu oldu.

Haber Saati’nde Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in sorularını yanıtlayan Kanal 7 Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Çelik'in avukatı olan eski savcı Sedat Gürgen de bu konuya dikkat çekti.

SOMUT GEREKÇE KONULMADI

Alman mahkemesinin, tutuklama istemiyle açılan davaya karşı, “Burada bir delil karartma şüphesi ve herhangi bir kaçma şüphesi de yok. Bunlar Türkiye’de tanınan bilinen insanlar, bir yere kaçma durumları yok” diye karar verdiğini aktaran Avukat Gürgen, “Alman mahkemesinin bu kararında bir mantık ve gerekçe sunulmuş. Oysa bizim müvekkillerimiz hakkında burada verilen tutuklama kararında, bir takım kanundaki maddelerin soyut olarak sayılması dışında herhangi bir somut gerekçe önümüze konulmadı. Oysaki yeni yasaların öngörmüş olduğu çerçeve içerisinde bir kaçma ve delil karartma şüphesi varsa bunların da detaylı olarak gerekçelendirilmesi ve somut olarak kararın içine yazılmış olması gerekiyor. Kararda bu yok. “ diye konuştu.

KAÇ DEFA YURT DIÞINA ÇIKIP GELDİLER

Kanal 7 yöneticiler ve RTÜK eski Başkanı Zahit Akman hakkında verilen tutuklama kararının, kanundaki maddenin soyut olarak arka arkaya yazılmasından ibaret olduğunu ifade eden Sedat Gürgen, tutuklamaların somut olarak hangi gerekçelerle yapıldığını avukat olarak bilmediklerinin de altını çizdi. Gürgen, “kaçma şüphesi” gerekçesine ilişkin olarak ise; müvekkili Mustafa Çelik ve yargılanan diğer şahısların üç yıl zarfında kimi zaman ticari kimi zaman da dini vecibeleri için defalarca kere yurt dışına gittiğini ve her defasında da savcılara haber verdiklerine dikkat çekerek, “Böyle bir kaçma şüphesinin olmadığı ortada ama mahkemeye bakarsanız var görünüyor” dedi.

DOSYAYA ULAÞAMIYORUZ NASIL DELİL KARARTACAÐIZ?

“Delil Karartma” gerekçesi içinse, dosyada gizlilik kararı olduğunu ve ulaşamadıkları bir dosyadan nasıl delil karartacaklarını anlamadıklarını ve bunun da imkânsız olduğunu vurgulayan Avukat Gürgen “Somut olguların hiçbir tanesi bu tutuklamalarda görünmüyor” diye de ekledi.

MESLEK HAYATIMDA GÖRMEDİÐİM YÖNTEM

Avukat Sedat Gürgen, Mehmet Acet’in “Bizim kanunlarımıza göre bir kişi eğer tutuklanıyorsa neyle suçlandığını bilmesi gerekmiyor mu?” şeklindeki soruya verdiği cevapta ise ilginç bir noktaya dikkat çekti. Gürgen meslek hayatında tanık olduğu olayı şöyle anlattı: Bunu müvekkilimin tutuklandığı sorgu esnasında da ifade ettim. Bu benim meslek hayatım süresinde ilk kez gördüğüm bir olay oldu. Bize cumhuriyet savcıları tarafından sorulan sorulardan çok başka olarak şeylerden bahsediliyordu. Yani biz kendimizle ilgili isnadın çerçevesini biraz da sorgu sırasında öğrendik. Aslında ifade sırasında öğrenmemiz gerekiyordu. Bizim karşımızı ise Almanya ile ilgili bir takım sorular soruldu. Deniz Feneri e.V davasına ilişkin sorulara cevap verdik ama bunun dışında başka şeyler de tutuklamaya sevk müzekkeresinin içinde yer aldı. Tam olarak isnadın ne olduğunu da göremedik. Ben meslek hayatımda böyle bir şeyle ilk kez karşılaştım."
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

CHP'de gündem revizyon
CHP'de imza yeter sayısına ulaşılamadığı gerekçesiyle olağanüstü kurultayın toplanmayacağının...

Haberi Oku