Güncel:
CHP'ye tepkiler çığ gibi
Hem 'millî iradeye saygı' dediler hem de Meclis'i boykot ettiler

CHP'nin 'yemin etmeme' kararına parti içinden itirazlar da yükseldiği öğrenildi. Alınan bilgilere göre Samsun Milletvekili Haluk Koç, milletvekili yemini etmemenin uzun vadede partiye zarar vereceği görüşünü dile getirdi. Ancak alınacak karara da uyacağını söyledi.CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz'ın da yemin edilmesi taraftarı olduğu ancak grup toplantısında konuşma yapmasına izin verilmediği ileri sürüldü.

Tek Meclis var, başka yerde görev yapamayız

Mehmet Ali Þahin: Türkiye'nin bir meclisi var; o da TBMM. Başka meclis yok. Başka yerde görev yapacak değiller. Bundan sonra da önümüze çıkan en büyük problemler Meclis çatısı altında çözülecektir. Bazı sorunların çözümü için demokratik sabır gerekiyor. Öfke ile kalkan zararla oturur. Geleceğe güvenle bakalım.

Parti, azınlık hizbinin tesiri altında kaldı

EskiCHPGenel Sekreteri Tarhan Erdem: Sanıyorum ki muhalefet partisi, bir azınlık hizbinin eline geçti, onun tesiri altında kaldı.AK Partivekilleri bugün yemin eder. Hükümeti kurar ve hükümet kurulduktan sonra da 'haydi seçime' derse o zaman ben CHP'lilerin ne diyeceklerini merak ediyorum.

CHP yemin etmemekle kendi ayağına sıktı

Emekli Askeri Hakim Faik Tarımcıoğlu: Türkiye'yi bir kaosa götürmek istiyorlar. Bütün mesele 12 Haziran'ın hazmedilememesidir. 12 Haziran seçimlerinden önce hazırladıkları A planında başarılı olamayınca B planını uyguluyorlar. Bu B planı, demokrasinin kaosla yürütülme planıdır. Bu fevkalade yanlıştır, CHP'ye yakışmadı.

CHP, yargıyı baskı altına almaya çalışıyor

Ahenk Hukuk Derneği Başkanı Avukat Hayati Selamet: CHP'nin bu yaklaşımı yargı organlarını baskı altına alan, bağımsız yargıyı açıkça tehdit eden bir tutumdur. CHP'nin bu tutumu antidemokratik olup, kendisine oy veren seçmen kitlesine de bir saygısızlıktır. Bu anlayış, devlet ciddiyeti ile de bağdaşmamaktadır.

Meclis, BDP ve CHP'siz faaliyetlerini sürdürür

Anayasa hukukçusu Serap Yazıcı: CHP ve BDP, bu krizin yaşanacağını bile bile Türkiye'yi bu tabloyla karşı karşıya bıraktılar. Aksini düşünmek kamu vicdanına aykırıdır. BDP ve CHP olmaksızın Meclis faaliyetlerini sürdürür. AK Parti ve MHP birlikte bir anayasa yapacak olursa feryat etmeye hakları olmayacaktır.

Gerilimde Demirel'in akıl hocalığı var

Star Gazetesi yazarı Ergun Babahan: Burada Demirel'in akıl hocalığı var. Kılıçdaroğlu'na nasıl mücadele etmesi konusunda akıl veriyor. CHP,Ergenekonve Balyoz davalarında mahkeme kararlarının AK Parti'nin baskı ve yönlendirmesiyle alındığı kanaatini yaygınlaştırmaya çalışıyor. CHP kurultayının da etkisi vardır.

Yürütmenin yargıya müdahalesini istiyorlar

Hukuk ve Hayat Derneği Genel Başkanı Avukat Mehmet Kasap: "Bunlar yargı ve yasama erklerini karşı karşıya getirecek tavırlardır. CHP liderinin tahliyeler konusunda Başbakan'ı göreve çağırması; yürütmeye, yargıya müdahale etmesi çağrısında bulunması anlamına gelmektedir. Bu çağrı bile Anayasa'nın 138. maddesine aykırıdır."

Neden dışarıda kaldın, diye sormazlar mı?

Metehan Demir Hürriyet GazetesiAnkaraTemsilcisi: Eğer CHP, elinde belli somut yasal düzenleme ile gelseydi AKP'yi daha iyi köşeye sıkıştırabilirdi. 10 milyon oy alan partiye 'neden dışarıda kaldın' demezler mi? Meclis'in açılışının olduğu günde keşke eksikliklerimizi yapacaklarımızı konuşuyor olsaydık.

Maaş alacaklar ama vekillik yapamayacaklar

CHP'li ve BDP destekli bağımsızların Meclis'te yemin etmemesi 'Bundan sonra ne olacak?' sorusunu gündeme getirdi. Boykotçu vekiller maaşlarını alıp sadece Meclis'teki odalarında oturabilecekler. Yemin etmedikleri sürece yasama faaliyetlerine katılamayacak; Genel Kurul'da konuşma yapamayacak, önerge veremeyecek ve oy kullanamayacaklar. Meclis başkanlık divanı ve komisyonlarda da görev alamayacaklar. Söz konusu vekillerin Genel Kurul'a girip giremeyecekleri konusunda farklı görüşler var. Bazı hukukçular, 'girebilecekleri, ancak konuşma yapamayacakları' bazı hukukçular da giremeyeceklerini savunuyor. AK Partili Sadık Yakut, bu konuda "Benim görüşüme göre Genel Kurul'a gelirler ama yasama faaliyetine katılamaz, konuşamaz, önerge veremezler." dedi.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

CHP'de gündem revizyon
CHP'de imza yeter sayısına ulaşılamadığı gerekçesiyle olağanüstü kurultayın toplanmayacağının...

Haberi Oku