Güncel:
Bak Sen'..
CHP kurmaylarından Mustafa Özyürek, AK Parti’nin “içki tüketimine” engel olmak için her yolu denediğini ileri sürdü. Hükümetin içkiye “günah” diye kısıtlama getirdiğini iddia eden Özyürek, “Biz özgürlüklerden yana bir partiyiz. Onun için içki kısıtlamasına karşıyız” sözleriyle dikkat çekti. “Özgürlükçü” CHP’nin 411 milletvekilinin oyuyla Meclis’ten geçen “Başörtüsüne özgürlük” düzenlemesini Anayasa Mahkemesi’ne götürdüğünü hatırlayanlar için Özyürek’in sözleri mizah konusuydu!..

“Hükümetin içki satışına ilişkin düzenlemelerinin” ele alındığı CNN’deki BeşN BirK adlı programa katılan Özyürek, “İçkiye yüksek oranda vergi uygulandığını” belirterek, “Çocuk dergileri ile içki bir arada olmaz yaklaşımı var. Giderek ülkede içki içilemez hale geldi” dedi.
ÇOK İÇKİ İÇİLEN BİR TÜRKİYE Mİ İSTİYORSUNUZ?
Mustafa Özyürek’in sözlerine cevap veren Yazar Mustafa Çalık da şunları söyledi:
“Ben doğrusu içkinin bütünüyle yasaklanmasının mümkün olmadığını düşünüyorum. Geçmişte bu tür yasaklar olmuş, bu işin çaresi olmamış. Rahmetli Recep Yazıcıoğlu’nun ismi sigara konusundaki yasaklardan dolayı 4. Murat’a çıkmıştı. Bizim değer yargılarımızla bağlantılı bir tarafı var. Ben içki bütünüyle de yasaklansa bundan rahatsız olacaklardan değilim. Ben içkiden nefret ederim. Temennim o ki hiç kimse içmesin. Bu düzenleme hiç şüphe yok ki içki tüketimini azaltmaya dönük bir adımdır. Biz hangisini tercih edeceğiz? Daha çok içki içilen mi yoksa daha fazla içilen Türkiye’yi mi?..Bence yönetmelik doğru. İçkinin bilhassa yol kenarlarında yasaklanmasında fayda var. Bu takdirde trafik kazaları azalır. Kazalar içinde alkol kullanımın payının ne kadar yüksek olduğunu biliyoruz. ”
ÞARAPÇILAR KARÞI!..
Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Kaya Demirel de, “içki kısıtlamasına” tepki gösterdi.
Demirel şunları söyledi:
“Deniliyor ki, gençlerin içkiye özendirilmemesi gerekir. Biz, alkol tüketimi çok fazla olan bir ülke değiliz. Bu gençleri özendirmemekle ilgili yönetmelik ilginç. İskandinav ülkelerinde tüketim fazla olduğu için bir takım kısıtlamalara gidiyor. İçki tüketimi hakkında batı standartlarını esas alıyoruz ama vergi oranlarımız belirlenirken hiç de batıyı örnek almıyoruz. Yönetmelikte muğlak alanlar var. Bakın, 24 yaş sınırı getiriliyor. Bu yaşa gelene kadar her türlü tasarrufta bulunan kişinin içki tüketimine kısıtlama getiriliyor.”
Türkiye Þarap Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Serdar Özcan ise, Program Yapımcısı Cüneyt Özdemir’in, “Mustafa Çalık, bence toptan yasaklanmalı dedi, siz ne diyorsunuz?” şeklindeki sorusuna karşılık verirken “Türkiye’de alkol tüketiminin yetersiz olduğunu” öne sürdü. Yeni yönetmeliği eleştiren Özcan, “Alkol tüketimini azaltmak için zorlayıcı tedbirler alıyorlar. Bu durum festivalleri olumsuz yönde etkiler. Yönetmeliğin çıkışı sırasında bizim itirazlarımız oldu. Ama dikkate alınmadı. Þarap sektörü ile birlikte hareket etmeliydiler. 4733. Sayılı yasa uyarınca hakkında dava açılmış şarapçıların kapısına kilit vuruluyor” dedi.

ÖZDEMİR “BU ÖZGÜRLÜKLER MESELESİ!..”
CHP’Lİ ÖZYÜREK: “BİZ ÖZGÜRLÜKÇÜ BİR PARTİYİZ!..”
Program yapımcısı Cüneyt Özdemir, Mustafa Özyürek’e dönerek, “Bu bir özgürlükler meselesi. Bize sen de içiyorsun, içkicisin diye hücum ediyorlar” ifadesini kullandı.
Özyürek de, Özdemir’in bu sözleri üzerine şunları söyledi:
“Evet, bu bir özgürlükler meselesidir. Bir yaşam tarzının insanlara zorla dayatılmasıdır. Ben meseleye özgürlükler açısından bakıyorum. Bu mesele bütünüyle yasakçı bir düzenleme. Bu iktidar içkiye eroin muamelesi yapıyor. Öyle bir havada bakılıyor ki, bu adeta müthiş bir alışkanlık yapacak. İçki biraz da sosyalleşme işidir. Bir yerde şarap içebilirsiniz. Bunlara hayır, içmeyeceksin yaklaşımı yanlıştır. İktidarın sekiz yıllık iktidarının sonunda gelinen noktaya bakın. İçki içecek yer bulmak güçleşti. Bunlar müthiş yasakçı bir anlayışa sahip. Rakı ile balığın bir arada kullanılmasına bile yasak getirmek istediler de Danıştay iptal etti. Efes Pilsen bile piyasadan çekildi. Þarap firmaları da ortadan kalkıyor. Daha kendi içine kapanmış, daha yasakçı, özgürlüklerden kopan, batıdan kopan bir anlayışı bu iktidar dayatıyor.”
ÇALIK ÖZDEMİR TARTIÞMASI!
Çalık; “Anadolu’ da içki içilecek yer bulunamamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?..” şeklindeki soruya şu karşılığı verdi:
“İçkili araba kullanmaya karşı son derece sert cezai müeyyideler uygulanmasından yanayım. Sigara konusunda ilk yasaklar başladığı zaman, zannediyorum 1985 ya da 1986’ydı. Birçok tiryaki buna tepki gösterdi. Hatırlar mısınız, şehirlerarası otobüslerde sigara içmenin serbest olduğu günlerde yaşadıklarımızı? O otobüslerin sigara içmeyenler için, çocuklar için nasıl bir cehennem ortamı meydana getirdiğini hatırlayın.”
Çalık’ın bu sözlerinden sonra, Cüneyt Özdemir’in müdahalesi geldi ve tartışma şöyle devam etti:
Cüneyt Özdemir:
“Aynı şey değil ama..Sigara ve içki. İçki kimseye zarar vermiyor ki.,..”
Mustafa Çalık:
“İçerken zarar vermiyoruz ama içtikten sonra şişede durduğu gibi durmuyor. İçkinin özendirilmemesinden yanayım.
Cüneyt Özdemir:
Ama burada…İçki içen insanlar da var. Yaşı 24’e çıkarttığınızda gençlik denen kitleyi hesaptan çıkartıyorsunuz.
Çalık: “Colorado eyaletindeydim, rüşt yaşı 18 olduğu halde diskolara, barlara 21 yaşındaki gençlerin diskolara, barlara girmesi yasaktı.
Özdemir: Hangisi daha tehlikeli silah mı içki mi?
Çalık: Silah ruhsatı verilmesinin de kısıtlamasından yanayım. Hangisi daha tehlikeli? Aklı başında bir adam 50 sene silah taşısa psikolojisi normalse bu tehlikeli değildir. Bazen iki üç kadehle zıvanadan çıkan adam her şeyi yapar. Prensip olarak söylüyorum; silah kullanımının yaygınlaşmasına karşıyım. “
ÖZYÜREK: “HÜKÜMET MESELEYE GÜNAH ANLAYIÞIYLA BAKIYOR!..”
Özyürek, Cüneyt Özdemir’in “Hükümet bu meseleye günah meselesi olarak mı bakıyor?” şeklindeki sorusuna şu karşılığı verdi:
“Bir maddelik bir kanun çıkartalım, alkol tamamen yasaklansın. Hükümet böyle bakıyor. Günah diye alkole kısıtlama getiriyor. Telefonla peynir siparişi vereceksiniz ama yanında şarap siparişi veremeyeceksiniz. Böyle bir yasak olmaz. Bu günah anlayışı yaşam tarzına müdahaledir. Hükümet meseleye dinsel açıdan bakıyor. Bu yasağı şimdilik tamamen uygulayamıyor. Yavaş yavaş yapıyor.”
Bu sözlerden sonra, Özdemir ile Çalık arasında yine bir tartışma meydana geldi:
ÇALIK:
“Biliyorsunuz, başkasının özgürlüğünün başladığı yerde sizin özgürlüğünüz biter. Birçok apartmanın altında, barlar, gay barlar var. Biz de böyle bir yerde oturuyoruz. Gece 4’e kadar o yaşlı insanlar sarhoş narası dinliyorlar.
Özdemir: “Abartıyorsunuz, bunlar kötü şeyler değil!..”
Çalık: Onların iyi mi kötü mü olduğu değer yargılarına göre değişir. Bana göre kötü. Kötü olan her şeyin yasaklanması gerektiğine de inanmıyorum. Ama mübalağa konusunda itirazım var. Çankaya Belediye Başkanı şahidimdir, on kere şikayet ettim, o barları, gay barları. Bizi dinleyenler de zannederler ki, ekmek ve su yasağına karşı çıkıyoruz.”
Özdemir: Özgürlükler ekmek ya da su gibi önemlidir.
Çalık: Elbette önemlidir Cüneyt bey, nihayet karşınızda insan sağlığı için zararsız olduğunu hiç kimsenin iddia edemeyeceği bir nesne var. Sayın Mustafa Özyürek’in partisinin, CHP’nin Eski. Meşhur Genel Başkanı İnönü, “Niye içkiye zam yaptınız, akşamcılar isyanda” sorusu geldiğinde; “Parası çok olanının sağlığından istifade ederiz, olmayanın da sağlığını kazanırız” diyordu. Hatırlatırım!..
İÇİN ABİCİM PATLAYINCAYA KADAR İÇİN!..
Özdemir’in okuduğu mesajlardan birinde son derece dikkat çekici bir ifade vardı: “İçin arkadaşlar için, patlayıncaya kadar için!..İçin abim için!..”

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
kadir 8 yıl önce

İŞTE C.H.P. nin özgürlük anlayışı RAKIYA kadar MEYHANELERE özgürlük. HEPSİ bu PEKİ diğer ÖZGÜRLÜKLER.ALLAH korusun BUNLAR bir iktidara gelse, MEYHANENİN DIŞINDA NE VARSA YASAKLAR.

Misafir Avatar
Melitenli 8 yıl önce

Türban Faşizminden naaber

Misafir Avatar
kadir 8 yıl önce

rakı keylisi yalan.imza C.H.P. HERŞEY RAKI İÇİN,ÖNCE RAKI,YA RAKI SEV YA TERKET. RAKIDAN BAŞKASINI tanımam. YA RAKI ya ölüm. İMZA C.H.P. rakı ya özgürlük GERİSİ TEFERRUAT.İMZA C.H.P. MEVZUBAHİS RAKIYSA GERİSİ TEFERRUAT.imza C.H.P.

Misafir Avatar
levent 8 yıl önce

kısıtlama demişken chp'ninde iki yüzlülüğünü açıklayım çorlu belediyesinden içki ruhsatı istiyorum bana en kötü yerleri gösteriyor.mekan açılacak güzel yerlere ise ruhsat vermiyor üzerinde ev olan yere dinci apartmanlara ruhsat veriyor ama kısıtlama yapmayan iş merkezine ruhsat vermiyor. bu değidiğim yerlerinde okulla camiyle mesafeninin alakası yok birde çıkıyorsunuz özgürlükten bahsediyorsunuz chp sosyal demokratlıktan çıkıp yeşil sermayenin himayesi altına girmiştir.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

CHP'de gündem revizyon
CHP'de imza yeter sayısına ulaşılamadığı gerekçesiyle olağanüstü kurultayın toplanmayacağının...

Haberi Oku