Ekonomi:
Türkiye'nin yeni sakin şehirleri belli oldu
Uluslararası Cittaslow (Sakin şehir) ağına, İzmir Seferihisar’ın ardından Muğla’ın Akyaka, Aydın’ın Yenipazar, Çanakkale’nin Gökçeada ve Sakarya’nın Taraklı ilçeleri kabul edildi.

Seferihisar, yeni üyeliklerle birlikte örgütlenme içerisinde kendi "Türkiye Ulusal Birliği"ni kurarak, "Sakin Þehirler İcra Kurulu"na girdi.

Seferihisar Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Polonya’nın Lidzbark Warminski kentinde yapılan 2011 Sakin Þehirler Genel Kurulu’nda, uluslararası ağa Türkiye’den dört yeni üyelik başvurusu ele alınarak karara bağlandı.

Genel Kurul’da Türkiye’den ağa üye olmaya aday ilçelerinin tanıtımına ilişkin Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından yapılan sunumun ardından yapılan oylamada, Muğla’nın Akyaka, Aydın’ın Yenipazar, Çanakkale’nin Gökçeada ve Sakarya’nın Taraklı ilçeleri uluslararası "Sakin Þehir" ağına kabul edilerek üye oldu.

-SEFERİHİSAR İCRA KURULU’NUN 16’NCI ÜYESİ OLDU-

Yeni üyeliklerle birlikte ağın örgütlenme modeli içerisinde, Seferihisar Belediyesi kendi "Ulusal Birliği"ni kurarak, Sakin Þehirler İcra Kurulu’nun 16’ncı üyesi oldu.

Türkiye’nin dışında İtalya, Portekiz, Avustralya, ABD, Polonya, Belçika ve Avusturya’dan ulusal birliğini kurmuş belediye başkanlarının yer aldığı İcra Kurulu, örgütlenme modelinde Sakin Þehirler’in geleceğine yön verme bakımından en önemli organ olarak yer alıyor.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Sakin Þehir" hareketine Türkiye’den yeni katılımların mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Türkiye’den bu dört kentin dışında, gelecek yıl yapılacak genel kurul için yeni üyelik dosyalarını hazırladıkları kentler bulunduğunu belirten Soyer, "İlk günden beri Sakin Þehrin Türkiye’ye yeni bir yerel kalkınma modeli olduğunu söyledik. Türkiye’nin dört bir yanına yayılacak ’Sakin Þehirler’ ile hem Türkiye’ye hem de tüm dünyaya bir turizm modeli sunacağız" görüşünü aktardı.

Soyer, yeni üyeliklerle birlikte örgütlenme içinde kendi "ulusal birliklerini" kurarak İcra Komitesi’ne girmelerinin de büyük önem taşıdığına işaret ederek, artık Sakin Þehirler’in geleceğiyle ilgili söz sahibi olduklarını vurguladı.

Bu arada yılda bir defa toplanan Sakin Þehirler Genel Kurulu’nun 2013 yılı toplantısı Seferihisar’ın ev sahipliğinde Türkiye’de yapılacak.

-"SAKİN ÞEHİR"-

İtalya’da 1996 yılında Roma’daki bir meydanda açılması planlanan fast food zinciri mağazasına karşı başlayan tepki hareketi olan "slow food (yavaş yemek)" hareketinden doğan cittaslow (sakin şehir) örgütlenmesi, küreselleşmenin getirdiği olumsuzluklar karşısında kentlere özgün kimliklerini koruyarak yaşam kalitesini artırmanın ve sürdürülebilir gelişmenin yollarını sunuyor.

Dünya genelinde Avrupa’dan başta İtalya olmak üzere Avusturya, Danimarka, Almanya, Hollanda, Norveç, Polonya, İspanya, İsveç ve İngiltere ile Asya’dan Güney Kore ve Avustralya kıta ülkesinden 100’ü aşkın küçük nüfuslu kentlerin üyesi olduğu "Sakin Þehirler" örgütlenmesine Türkiye’den ilk üye ise İzmir’in Seferihisar ilçesi oldu.

Bir kentin "Sakin Þehir" olabilmesi için çevre politikaları, altyapı politikaları, kentsel kalite için teknolojiler ve tesisler, yerli üretimi korumak, misafirperverlik, farkındalık ve slow food (yavaş yemek) aktivitelerinin desteklenmesi adı altında yedi ana başlıktaki 59 kriteri hayata geçirmesi gerekiyor.

AKYAKA DA SAKİN ÞEHİR OLDU

Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca, AA Muhabirine yaptığı açıklamada, beldenin ''Sakin Kent'' seçilmesinin gurur verici olduğunu ifade ederek, var olan kaynakların geleceğe taşınmasının yegane görevleri olduğunu söyledi.

Yerel gündem ve katılımcı bütçe çalışmaları ile ''Akyaka Vizyonu'' oluşturduklarını belirten Çalca, ''Türkiye'nin ilk Cittaslow Kenti olan Seferihisar ile irtibata geçtik. 2 yıldır sivil toplum kuruluşları ile sakin kent bilgilendirme çalışmaları yürüttük. 2010 yılı Nisan ayında beldemizde yapılan referanduma katılan 911 kişinin yüzde 95'inin 'evet' oyu kullanması sonucu beldemizin Sakin Kent olması yolunda ilk adımı attık'' dedi.

AKYAKA İLE BİRLİKTE 4 BELDENİN BAÞVURUSU KABUL EDİLDİ

9 Þubat'ta Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi'ne başvuru yaptıklarını hatırlatan Çalca, ''Uluslararası Sakin Kentler Birliği Genel Sekreterliği tarafından Akyaka'nın da içinde bulunduğu Türkiye'den 4 belde 'Sakin Kent' ilan edilmiştir'' diye konuştu.

Çalca, uluslararası Cittaslow ağına dahil olmayı hedefleyen Akyaka beldesi ile birlikte Taraklı (Sakarya), Gökçeada (Çanakkale), Yenipazar'ın (Aydın) Sakin Kent başvurularının kabul edilerek sertifikalarının Polonya'nın başkenti Varşova'da yapılan Cittaslow Genel Kurulu'nda başvuru sahiplerine teslim edildiğini bildirdi.

Sakin Kent'in Akyaka'ya gönül veren herkesin sorumluğunun tescili olduğuna işaret eden Çalca, ''Sakin kent, Akyaka için yaşam standardının tescili. Çünkü Akyaka'mız bir kıyı kasabası olmasına rağmen var olan değerlerini de geleceğe taşıması açısından büyük önem arz etmekte. Biz geçtiğimiz hafta içerisinde Polonya'nın başkenti Varşova'da yapılan Cittaslow Genel Kuruluna katılarak Türk delegasyonları olarak sertifikalarımızı aldık. Cittaslow yaşama standardının bir ölçüsü'' görüşünü aktardı.

''GELENEKSEL DEÐERLERİMİZİ VE MİMARİ KİMLİÐİMİZİ KORUYACAÐIZ''

Çalışmaları sürdürürken geleneksel değerler ile birlikte beldenin mimari kimliğini koruyacaklarını anlatan Belediye Başkanı Çalca, sözlerini şöyle tamamladı: ''Kendi farklılıklarının farkına varan kentlerin oluşturduğu Cittaslow Birliği gelişmenin ve ilerlemenin çevreye ve doğaya saygılı kalarak da mümkün olduğunu gösteren mükemmel örnekler taşıyor.

Dünyanın en modern projelerinden biri olan Cittaslow Kentler Birliği, kentlerin kendi kimliklerini, özelliklerini, tarihlerini ve yaşam tarzlarını korumalarını sağlarken bir yandan da ön plana çıkarmalarını destekleyerek kültürlerin korunmasına da yardımcı oluyor.

Beldemizi sahip olduğu eşsiz doğal güzelliklere, yükselteceğimiz bilinçli yaşama kültürümüzü katarak dünyaya insanların haz alarak yaşadığı bir butik tatil beldesi olarak tanıtabiliriz.''
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

Emeklilere 2. ikramiye
Bu ay bin liralık ilk ikramiyelerini alan emeklilerin yaz kazancı sürecek. Temmuz’da maaşlar artacak, Ağustos’ta...

Haberi Oku