Ekonomi:
Türk-Fransız İş Forumu İstanbul'da gerçekleştirildi.
Fransa ile 20 milyar Euro ticaret hedefini yakalarız
 
Cumhurbaşkanı Gül ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın da katıldığı Türk-Fransız İş Forumu’nda konuşan TOBB ve DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Fransa ile ticareti hedef olarak konulan 20 milyar Euro’nun da üzerine çıkarabileceklerini söylerken, özellikle vize ve taşıma kotası konusundaki engellerin kaldırılmasını istedi.

 
Türk-Fransız İş Forumu, TOBB ve DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun evsahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Foruma Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve her iki ülkeden çok sayıda bakan ve işadamı katıldı.

 
TOBB ve DEİK Başkanı M. Rİfat Hisarcıklıoğlu İş Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada Türkiye Fransa ilişkilerinin yaklaşık 500 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirterek, “Osmanlı döneminde Fransa, en önemli ticari ve stratejik partnerimiz konumundaydı. Ülkemizin kuruluş yıllarında da Fransız aydınlanması Türk modernleşmesinin esin kaynağı oldu” dedi.

Son yıllarda iki ülke arasındaki ticaret hacminin önemli oranda gelişmesinin de işbirliğinin bir göstergesi olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, her ne kadar küresel kriz ile darbe alsa da bugün itibariyle 14,5 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahip olunduğunu bildirdi. Karşılıklı yatırımların son derece önemli olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, Türkiye’deki Fransız yatırımlarının 7 milyar dolar seviyesinde olduğunu, bununla beraber, Türk şirketlerinin Fransa'daki yatırımlarının da 1,5 milyar dolarlara çıktığını söyledi.

 

“Dün Sayın Cumhurbaşkanlarımız bizlerin önüne yeni bir hedef koydu. Ticaret hedefimiz 20 milyar Euro’dur dediler. Yani ticaret hacmimizi yaklaşık 2 katına çıkaralım dediler” diye konuşan Hisarcıklıoğlu, kendilerinin de İş Konseyi Başkanı Sani Şener, MEDEF’ten karşı kanat başkanı Jean Lemierre ve Fransa Odalar Birliği Başkanı André Marcon ile bu hedef için çalışmalarımıza başladıklarını duyurdu. M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Fransız iş dünyası ile Eurochambers yönetiminde de zaten çok yakın çalışıyoruz. Dostum Andre Marcon’a Türk iş dünyasına gösterdiği yakınlıktan ötürü bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” ifadesini kullandı.

 

-“Biz bu hedefe ulaşırız”

 

TOBB ve DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:  “Biz bu hedefe ulaşırız. 20 milyar Euro’yu da daha fazlasını da yaparız. İki tarafın da oldukça başarılı olduğu sektörler var. Vaktinizi almamak için tek tek bahsetmek istemiyorum, ama bu sektörlerde gerek ikili ilişkilerimizi geliştirebilir, gerekse Türk şirketlerinin rekabet üstünlüğü olan Ortadoğu, Orta Asya ve Afrika coğrafyasında ortak proje ve yatırımlar gerçekleştirebiliriz. Ama siyasi liderlerimizden bir talebimiz var. Lütfen önümüzdeki engelleri kaldırın. Bizler, Türk iş dünyası olarak, gümrük birliği felsefesine ters bir şekilde vize ve taşıma kotası engelleriyle karşılaşıyoruz. Yani, mal satacağız, ama seyahat özgürlüğümüz yok. Sattığımız malı göndereceğiz, ama taşıma özgürlüğümüz yok.

 

Bu doğal olarak ticaret hacmimizi de iş yapma hevesimizi de etkiliyor. Bakın bir örnek vereyim. Türk iş dünyası olarak geçtiğimiz yıl 83 milyar dolarlık makine-teçhizat yatırımı yaptık. Bunun önemli bir kısmını da ithal ettik. Ama maalesef Fransa bu pastadan yeterince pay alamadı. Çünkü, Fransa’ya gidemiyoruz. Siyaseten bürokratik engellerle karşılaşıyoruz.

Bu yaklaşım hepimize kaybettiriyor. Bakın 2001 yılına kadar Fransız şirketleri Türkiye’de birinci sıradaydı. Bugünse Fransız yatırımları yedinci sıraya gerilemiş durumda.

Yani 6 ülke Türkiye pazarında sizlerin önüne geçti. Yabancı yatırımlar içinde Fransa’nın payı %18’den %5’e düştü.

 

İşte bunu tam tersine çevirip, yeniden ortak olmamız gerekiyor. Bunun için Sayın Hollande’ın ziyareti tarihi bir fırsat. 

 
Fransa’dan Türkiye’ye Cumhurbaşkanı düzeyindeki son resmi ziyaret, dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Mitterand tarafından gerçekleştirilmişti. Neredeyse çeyrek asır sonra gerçekleştirdiğiniz bu ziyaret, eminim iş dünyasının bir çok sorununun ivedilikle çözülmesini sağlayacaktır.”-  AB süreci
 

Hisarcıklıoğlu, Fransa’nın 1789’la beraber tüm dünyaya yaydığı, “özgürlük, eşitlik, kardeşlik” sloganının hem Fransa bayrağının renklerini hem de devletin temellerini işaret etiğini hatırlattı. Hisarcıklıoğlu, “Biz bu değerleri benimseyen Fransa’nın, AB’ye üyelik sürecinde ülkemize, tarihçilere bırakılması gereken tarihi konuların tutsaklığından kurtulurcasına özgür, gelmiş ve gelecek tüm aday ülkelere davranıldığı gibi eşit,  geçmişten gelen kadim dostluğumuza binaen kardeşçesine yaklaşacağına tüm kalbimizle inanıyoruz” diye konuştu.


 
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

Emeklilere 2. ikramiye
Bu ay bin liralık ilk ikramiyelerini alan emeklilerin yaz kazancı sürecek. Temmuz’da maaşlar artacak, Ağustos’ta...

Haberi Oku