Ekonomi:
TİM heyeti Bakan Þahin'i ziyaret etti
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Þahin, aile, kadın, özürlüler, yaşlılar ve çocukların yaşam kalitesini yükseltecek kısa, orta ve uzun vadeli planlamaların arifesinde olduklarını belirterek, ''1 Ekim'de Meclis açıldığında bir taraftan yasal eksikliklerimizi, mevzuatlarımızı tamamlayacağız bir taraftan da uygulamaların takipçisi olacağız'' dedi.

Þahin, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde, ''tam adalet tam kalkınma'' diyerek çıktıkları millete hizmet yolculuğunda koydukları hedefe ulaşmak için yeni bir süreç içerisinde olduklarını söyledi. Bu sürecin yönetilmesinde TİM'in çok büyük katkısı olduğunu ifade eden Þahin, verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

Yeni süreçte yeni bir yapılanma içine girdiklerini, Kadın ve Aile Bakanlığının devlet bakanlığı sisteminden çıkarılarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sistemine dönüştürüldüğünü belirten Þahin, ''Yolun başında, 'Kimsesizlerin kimi, sessiz yığınların sesi olacağız' dediğimiz o bütün kesim ve Anayasa'daki 10. maddeyi değiştirirken 'Pozitif ayrımcılık yapacağız' dediğimiz bütün kesimin şu andaki politikaları, Bakanlığımız bünyesinde oluşturulacak'' diye konuştu.

Bakan Þahin, ''Bir taraftan sizlerin büyük gayreti ve desteğiyle ekonomik kalkınmamızı gerçekleştirmek durumundayız. 2023 vizyonunu ortaya koymak durumundayız. Hem ileri demokrasiye giderken hem de güçlü ekonomiyi beraber oluşturmak durumundayız. Bu büyüyen pastadan adil şekilde, hakça paylaşımı ortaya koymak durumundayız. Çünkü toplumsal barış ve huzur buradan geçiyor'' dedi.

Bakanlık olarak yoksulluğu yeniden tanımlama, yoksulluk-istihdam bağlantısını oluşturma ve her kesimin hayat seviyesini yükseltmeye yönelik bir projenin altyapısını oluşturmaya çalıştıklarını bildiren Þahin, şunları kaydetti:

''Bugün TÜBİTAK ile bu konuda toplantı yaptık. Þu anda SOYBİS dediğimiz sistem devrede. Bunu İÞKUR'u, eğitim ve sağlık politikalarını da içine alarak yeniden yapılandırmanın aşamasını konuştuk. Bu sosyal politikaların çok hızlı şekilde hayata geçmesi noktasında yapılacaklarla ilgili sizlerden destek, katkı ve bundan sonraki politikaları oluştururken de sizinle bağlantılı kısımlarda beraber yürüteceğimiz yeni bir planlama süreci başlatmak istiyorum. Sizin katkınız bizim için çok önemli. Sosyal politikaların oluşmasında bunu başarmak durumdayız.

Bir taraftan aile, bir taraftan kadın, bir taraftan özürlüler, bir taraftan yaşlılar, bir taraftan çocukların yaşam kalitesini yükseltecek kısa, orta ve uzun vadeli planlamaların arifesindeyiz. 1 Ekim'de Meclis açıldığında bir taraftan yasal eksikliklerimizi, mevzuatlarımızı tamamlayacağız bir taraftan da uygulamaların takipçisi olacağız.''

-TİM BAÞKANI BÜYÜKEKÞİ-

Fatma Þahin'e ''hayırlı olsun'' dileklerini ileten Mehmet Büyükekşi ise güçlü ekonomiye geçişte ihracatın öneminin çok büyük olduğunu belirtti.

Türkiye'nin kalkınmasının, büyümesinin ihracatla olacağını düşündüklerini ifade eden Büyükekşi, ''Sürdürülebilir büyüme için gelişmiş ülkelere baktığımızda Gayri Safi Milli Hasıla'nın (GSMH) yüzde 25'ine kadar ihracat yaptıklarını görüyoruz'' diye konuştu.

Türkiye'de GSMH'nin son 10 yılda kişi başı 3 bin dolardan 10 bin dolara ulaştığını, bunun da sosyal politikalar açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Büyükekşi, ''Halkın alım gücü ne kadar artarsa refahı da o kadar artıyor. Sosyal politikalar da bununla son derece doğru orantılı'' dedi.

Sosyal politikalar konusunda son derece duyarlı olduklarını belirten Büyükekşi, ''Geçtiğimiz dönemlerde özellikle sosyal dayanışma ve vakıflarıyla işbirliğine giderek birçok ilde faaliyetlerde bulunduk. TİM olarak Türkiye'nin ihtiyacı olan her konuda elimizden geldiği kadar katkı vermeye çaba gösteriyoruz'' diye konuştu.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

Emeklilere 2. ikramiye
Bu ay bin liralık ilk ikramiyelerini alan emeklilerin yaz kazancı sürecek. Temmuz’da maaşlar artacak, Ağustos’ta...

Haberi Oku