Ekonomi:
LG'den ikinci çeyrekte kâr atağı
LG, 2011’in ikinci çeyreğinde ilk çeyreğe göre %9,3 artışla 13,3 milyar dolar (14,4 Trilyon Kore Wonu) konsolide ciro elde etti ve 99,6 Milyon Dolar (108 Milyar Kore Wonu) net kar sağladı.

LG Beyaz Eşya İş Birimi, gelişen pazarlardaki güçlü satışlar dolayısıyla, 2011 ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %6,9, geçen yılın aynı dönemine göre ise %6 artışla, 2,7 milyar dolar (2,9 trilyon Kore Wonu) gibi rekor düzeyde satış gerçekleştirdi

Tüketici elektroniği, mobil iletişim ve beyaz eşya sektörlerinin küresel lideri ve teknoloji öncüsü LG Electronics, 2011’in ikinci üç aylık dönemine ilişkin uluslararası mali raporlama standartlarına dayalı mali sonuçlarını açıkladı.

Bu kapsamda LG, 2011’in ikinci çeyreğinde ilk çeyreğe göre %9,3 artışla 13,3 milyar dolar (14,4 Trilyon Kore Wonu) konsolide ciro elde etti. Art arda iki çeyrektir kaydedilen zararın ardından LG, 99,6 Milyon Dolar (108 Milyar Kore Wonu) net kar sağladı.

LG aynı dönemde Ev Eğlence Sistemleri İş Birimi’nden elde edilen yüksek karlılık ve Mobil İletişim İş Birimi’nin artan performansı sayesinde ilk çeyreğe göre %21 ve 2010 yılının aynı dönemine göre %25’lik bir artışla 145.8 Milyon Dolar (158 Milyar Kore Wonu) işletme karı elde etti.

LG Ev Eğlence Sistemleri İş Birimi, LED LCD televizyonlarda ve yeni CINEMA 3D TV’lerde kaydedilen ciro artışı ve gelişen pazarlardaki ticaretinin genel olarak büyümesi sayesinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %2,7 ciro artışıyla, 5 Milyar Dolar (5,4 Trilyon Kore Wonu) satış bildirdi.

LG Ev Eğlence Sistemleri İş Birimi aynı zamanda, güçlü ürün portföyü ve maliyet kontrol süreçlerinin etkinliği sayesinde, bir önceki çeyreğe göre %10 artışla 83 Milyon Dolar (90 Milyar Kore Wonu) işletme karı elde etti. Þirket, FPR teknolojisine sahip yeni CINEMA 3D TV’ler ve akıllı televizyonların elde ettiği yüksek talep karşında satışların artmaya devam edeceğini öngörüyor.

LG Mobil İletişim İş Birimi, 2011 ikinci çeyrekte satışlarını %11,6 artışla 3 Milyar Dolar (3,25 trilyon Kore Wonu)’a çıkardı. Bu kapsamda LG Mobil İletişim İş Birimi bir önceki çeyrekte kaydedilen zararı neredeyse yarı yarıya azalttı.

LG Beyaz Eşya İş Birimi, gelişen pazarlardaki güçlü satışlar dolayısıyla, 2011 ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %6,9, geçen yılın aynı dönemine göre ise %6 artışla, 2,7 milyar dolar (2,9 trilyon Kore Wonu) gibi rekor düzeyde satış gerçekleştirdi.

LG Beyaz Eşya İş Birimi aynı zamanda 47,1 milyon dolar (51 milyar Kore Wonu) işletme karı elde etti. LG Beyaz Eşya İş Birimi önümüzdeki dönemde sunacağı yenilikçi, ve akıllı ürünler ile pazardaki liderliğini sürdürmeyi hedefliyor.

LG İklimlendirme ve Enerji Çözümleri İş Birimi de 2011 ikinci çeyrekte 1,7 Milyar Dolar (1,9 Trilyon Kore Wonu) gelir kaydederek, cirosunu bir önceki çeyreğe göre %29,2, geçen yılın aynı dönemine göre ise %15,3 oranında artırdı.

LG İklimlendirme ve Enerji Çözümleri İş Birimi, bir önceki çeyreğe göre %13 artışla, 40,6 milyon dolar (44 Milyar Kore Wonu) işletme karı elde etti. İşletme kar marjı, yüksek hammadde fiyatları ve dezavantajlı kurlar dolayısıyla %2,3 olarak gerçekleşti.

2011’in 3. Çeyreği için Beklentiler

LG Electronics, ana kategorilerde piyasaya çıkaracağı yeni ürünlerle 2011’in üçüncü çeyreğinde de büyüme öngörüyor. Uzun vadeye yönelik olarak da şirket karlılığının, agresif bir maliyet yenileme süreci ve hem mevcut, hem de yeni iş sahalarındaki stratejik yatırımlar aracılığıyla pekiştirilmesi amaçlanıyor.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

Emeklilere 2. ikramiye
Bu ay bin liralık ilk ikramiyelerini alan emeklilerin yaz kazancı sürecek. Temmuz’da maaşlar artacak, Ağustos’ta...

Haberi Oku