Ekonomi:
Cari açığın faili bulundu
Cari açıktaki tartışmalar devam ederken, Ekonomi Bakanlığı'na dönüştürülen Dış Ticaret Müsteşarlığı, cari açığı tetikleyen ithalatı mercek altına aldı. Yapılan analize göre, 73 ülkenin Türkiye'nin ithalatındaki durumları analiz edilirken, Türkiye'nin ithalatta 5 ülkeye bağımlı olduğu ortaya çıktı. Bu ülkeler, Çin, Almanya, İtalya, ABD ve Hollanda oldu. Türkiye'nin son 3 yılda yaptığı ithalatta bu 5 ülkeni tek başına belirleyici olduğu saptanırken, Çin, 76 sektörün kendisine bağımlı olması ile açık ara ilk sıraya oturdu. 30 sektörün ithalatında Almanya, 16 sektörün ithalatında İtalya, 15 sektörün ithalatında ABD ve 12 sektör de Hollanda söz sahibi oldu.
EN 'ETKİLİ' ÜLKE ALMANYA
Analiz kapsamında, Türkiye'nin ithalatında bağımlı olduğu ülkeler yanında, ithalatta 'etkin' olan ülkeler de saptandı. Buna göre, Türkiye'nin son üç yıldır 1.243 sektörde yaptığı ithalatta etkili olan 10 ülke belirlendi. Almanya ve Çin, Türkiye'nin ithalatında 500'den fazla sektörde etkili görülüyor. Bu da, Türkiye'nin ithalat yaptığı sektörlerin neredeyse yarısına yakınında Almanya ve Çin'in etkili olduğunu gösterdi. Analize göre, Almanya 597, Çin de 527 sektörün ithalatında etkili.

Çin'den teknoloji alıyoruz
TÜRKİYE ithalatının bağımlılığı açısından ilk sırada yer alan Çin'den yoğun olarak
l OTOMATİK bilgi işlem makineleri
l TELEFON için elektrikli cihazlar
l ELEKTRİKLİ ses-görüntü işaret cihazları
l TELEVİZYON alıcıları, video monitörleri, projektörler ile sentetik lif ipliği ithal ediliyor. Buna göre, bilgi işlem makineleri sektörü yüzde 70.3 oranıyla ithalatını Çin'e bağımlı olarak yapıyor. Türkiye, Çin'den yüzde 37.1 oranı ile ileri teknoloji ürünleri ithal ederken, ortak teknoloji ürünleri ithalatı da yüzde 28'i aşıyor. Analizde, 'İleri teknoloji ürünlerinde Çin'e karşı dezavantajımız var' ifadesi de yer alıyor.

Otomobil ve gemiler Almanya'dan
TÜRKİYE'NİN ithalatında etkinlik oranı bakımından ilk sırada yer alan Almanya'dan yapılan ithalatta öne çıkan ürünler ise
l BİNEK otomobiller
l KARA taşıtları aksamları,
l TEDAVİ ve koruma amaçlı ilaçlar
l ELEKTRİK konvertisörleri ile
l YOLCU gezinti, yük gemileri ile
l FERİBOT oldu. Bu ithalat listesinde ilk sırada binek otomobil yer alırken, otomotiv sektörünün yaptığı ithalatta Almanya'nın payı yüzde 33.6 oldu.
l ELEKTRİK sistemleri sektörü de ithalatını yüzde 46 oranıyla,
l GEMİ sektörü de yüzde 35 oranıyla Almanya'ya bağımlı durumda. Bu ülkeden yapılan ithalatın teknolojik yapısı da incelenirken, buna göre, ithal edilen ürünlerin yüzde 60.9'u orta, yüzde 17.5'i de ileri teknoloji ürünü oldu.

Dünyanın tüccarı gibi çalışacağız
EKONOMİ Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından düzenlenen toplantıda EGD üyesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ekonomi Bakanlığı'nı ''dünyanın tüccarı'' gibi çalıştıracaklarını, bu çerçevede yurt dışı örgütlenmelerini artırmaya başladıklarını, şu anda 89 ülkede 137 merkezde 187 ticaret müşavirliklerini olduğunu, bu yıl sonuna kadar bu sayıyı 250'ye ulaştıracaklarını kaydetti. BDDK'nın ve Merkez Bankası'nın aldığı önlemleri ağrı kesici olarak gördüğünü belirten Çağlayan, ''Her ilacın yan tesiri vardır'' dedi. Çağlayan, bundan sonra alınacak tedbirlerle cari açık konusunun kesin çözülmesine yönelik adımların atılacağını kaydetti.

Yeni bir çalışma başladı
ÇAÐLAYAN, 'Hükümet olarak yeni dönemdeki fonksiyonumuz cari açıktaki problemleri ertelemeye yönelik olmayacak, sorunu kesin çözecek anlayış içinde olacağız. Bu, sadece Türkiye'nin başının belası değil. 128 ülke bu sorunu yaşıyor. Biz cari açığı kesin çözeceğiz, sorun olmaktan çıkaracak bir çalışmaya başlamış bulunuyoruz.'

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

Emeklilere 2. ikramiye
Bu ay bin liralık ilk ikramiyelerini alan emeklilerin yaz kazancı sürecek. Temmuz’da maaşlar artacak, Ağustos’ta...

Haberi Oku