Ekonomi:
AK parti geldi kriz zail oldu
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, kriz kelimesini çöpe attıklarını söyleyerek, ''AK Parti geldi kriz zail oldu. Artık çöpte'' dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul eden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa pazarlarındaki daralma ve bazı ülkelerde yeniden baş gösteren ve belki de gelişmiş ülkelere sirayet edeceği görülen ikinci küresel kriz dalgasıyla ilgili olarak, ''çok daha fazla çalışmaları gereken bir döneme girdiklerini'' belirtti.

Hedef pazarları gözden geçirdiklerini, daha fazla dış ziyaret yapacaklarını ve ticaret diplomasisini de artıracaklarını kaydeden Çağlayan, ikili ve çok taraflı işbirliklerinin çok daha yoğun olması ve Türkiye'nin de böyle bir dünyadan kopmaması gerektiğinin herkes tarafından bilinen bir gerçek olduğunu söyledi.

Bakan Çağlayan, ''Türkiye şu anda kriz kelimesinin hiç konuşulmadığı bir ülkeydi. Kendi kendimize başkaları bizi konuşmaya başladı, bizim konuşmalarımızdan. Biz hep söylüyoruz. Biz kriz kelimesini çöpe attık. AK Parti geldi kriz zail oldu. Artık çöpte'' dedi.

Türkiye'nin küresel krizden, Avrupa kaynaklı krizden mutlaka etkileneceğini, en başta ihracatın etkileneceğini belirten Çağlayan, şunları söyledi:

''Ama ben bazı insanların acaba yabancı doğrudan yatırımlar da Türkiye'deki etkilenecek mi bakış açısından farklı bir bakış açısıyla bakıyorum. Ben işin başka boyutundan bakıyorum. Avrupa'nın giderek üretemez hale gelmesi gerek nüfus yapısıyla, gerek içinde bulunduğu küresel kriz nedeniyle, Avrupa'dan dünya pazarlarına üretim yapan birçok firmanın şu anda kendisine en güvenli liman olarak tekrar Türkiye'yi göreceği kanaatindeyim. Ve ben Avrupa'dan Türkiye'ye olan doğrudan yabancı yatırımlar konusunda ve diğer ülkelerin Türkiye'yi tercih etmesinin çok daha fazla olacağı gibi bir görüşe sahibim. Bunu bir Polyannacılık adına söylemiyorum. Biz ekonominin, ticaretin içinden gelen insanlarız. Ben Türkiye'ye böyle bir durumda da, bundan bir fırsat da çıkabileceği kanaatindeyim. Bunu ilk defa ifade ediyorum. Çalışmalarımızı buna göre yapıyoruz. Ümit ediyorum inşallah Türkiye aynen 2009'daki krizde göstermiş olduğu başarıyı bu dönemde de gösterecek ve ekonomi yönetimi ve ekonomik koordinasyon kurulu inşallah bunları çözecektir.''

Çağlayan 8 Ağustos'ta Güney Kore, ardından da ABD'yi ziyaret edeceğini ve yatırımcılarla bir araya geleceğini söyleyerek, ''Türkiye çok daha fazla doğrudan yabancı yatırım alabilecek ülkelerin başında geliyor. Yakında açıklanan uluslararası raporlarda, Türkiye yabancı yatırım yapılabilir ülkeler listesinde 31. sıradan 28. sıraya yükseldi. Bunlar son derece sevindirici gelişmeler'' dedi.

TÜRKİYE AYRI KATEGORİDE

Bakan Çağlayan, 2023 hedeflerinin çok önem arz ettiğini ve Türkiye'nin bugünkü yapısıyla bunu en iyi sağlayabilecek bir devlet olduğunu kaydederek, şu değerlendirmede bulundu:

''Türkiye gerek siyasi, gerek ekonomik istikrarıyla son derece stabil, dünyanın en önemli ülkelerinden biri. Mevcut ihracat gelişme rakamlarımız son derece önemli. Ayın birinde inşallah 12 milyar dolara yakın bir açıklama yapmış olacaksınız. Türkiye bugün Avrupada kriz yaşayan ülkelerden çok ayrı bir kategoride. Biz oldukça yeni, taze ve diri bir siyasi istikrara sahibiz. Merkez Bankasının döviz rezervleri son derece kuvvetli ve bir yerde şu anda sizlerin sesine kulak verecek bir merkez bankacılık sistemi, anlayışı hakim. Bu aslında cesaret verici bir gelişme ve bir noktada bunları yan yana koyduğumuz zaman, IMF ile olan ilişkiler, IMF'ye olan borç Türkiye'nin kendi dinamik iç yapısı, hala sektörlerimizin heyecanı ve her ay yaklaşık yüzde 20'nin üzerinde artan ihracat rakamlarına baktığımızda, Türkiye ve diğer ülkeler diye görmek gerekir meseleyi.

Türkiye diğerlerinden çok farklı. Türkiye böyle bir kriz riskinden hiç nasibini almaz mı? Mutlaka alacak. Ama ne kadar alacak? Aldığı kadar alacak. Yani bu kadar güçlü ekonomi, bu kadar güçlü siyasi istikrarın olduğu borçlanma konusunda faizin tek haneli ve yüzde 7 civarında olması, yüzde 7 altında bir enflasyon olması, Türkiye'yi diğerlerinden farklı kılıyor. Bugün diğer sıkıntı çeken Avrupa ülkeleri ile aynı kefeye koymamak lazım. Bunlardan son derece farklı olduğumuzu sizler işin içinde olanlar olarak görüyorsunuz, biliyorsunuz. Türkiye ekonomisi diridir, canlıdır. Türkiye'de ekonomik büyümenin sürdürülebilir bir büyüme olması noktasında, ihracat büyümemizin sürdürülebilir bir büyüme olması noktasında çalışmalarımızı yapıyoruz.''

İhracat, katma değer ve yüksek teknolojiyi hedef alan ve cari açığını, dış ticaret açığını özellikle hedef alan bir yatırım destek sistemi olacağını söyleyen Çağlayan, Türkiye'nin birçok ürünü üretecek güce, zekaya, alt yapıya sahip olduğunu ama bir strateji, bir anlayış değişikliğine, bir zihniyet devrimine ihtiyaç olduğunu belirterek, ''Bunu tabii sanayicinin kendisinden başlatmamız gerekiyor. Türkiye eski yapısıyla mı devam edecek yoksa günün şartlarına uygun, yüksek teknoloji, uluslararası rekabeti en iyi yapabilecek ve yüksek katma değerli bir ihracat yapısına mı dönecek? Tabii ki bu konuda sanayicinin kendini buna hazırlaması lazım'' dedi.

Bunun için son derece önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Çağlayan, 81 ilin tek tek rekabet gücü analizlerini 500 sektör üzerinde yaptıklarını, ayrıca 73 ülkeyi de inceleyerek bin 243 sektörü mercek altına aldıklarını söyledi. Çağlayan, ''Bu ülkeler toplam dünya mal ticaretinin yüzde 96'sı, yani yaklaşık 14 trilyon dolar ithalat yapan ülkeler. Ve gördük ki ihracatımızı mevcut durumunda yüzde 30 daha fazla yapabilir durumdayız. Yani atıl bir kapasitemiz var. Bunun sebebi, iyi tanınmadık, iyi tanımadık'' diye konuştu.

Hindistan'ın durumunun bunun en büyük örneği olduğunu belirten Çağlayan, ''365 milyar dolar ithalat yapan Hindistan'da bizim ihracat payımız 600 milyon dolar. Bugün biz Hindistan'a çok rahat 5 milyar dolar ihracat yapabilecek durumdayız. 10 milyar dolar en az ihracat yapacak güce sahibiz. Zorladığımızda bugün Hindistan'a 20-25 milyar dolar ihracat yapabilecek kapasiteye sahibiz'' şeklinde konuştu.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de Çağlayan'ı ekonomi bakanlığına atanması nedeniyle kutlayarak, ''61. hükümet döneminde, sizin Ekonomi Bakanlığınızda ihracatın hakkı teslim edilecek. Çünkü biz ihracatın, büyümenin, istihdamın, sanayinin motoru olduğuna inanıyoruz. Sürdürülebilir bir kalkınma için, sürdürülebilir bir büyüme için gelişmiş ülkeler ihracatı hep ön planda tutmuşlardır'' ifadelerine yer verdi.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

Emeklilere 2. ikramiye
Bu ay bin liralık ilk ikramiyelerini alan emeklilerin yaz kazancı sürecek. Temmuz’da maaşlar artacak, Ağustos’ta...

Haberi Oku